NACE 78
Activități de servicii privind forța de muncă: societăți active pe localitate
Activități de servicii privind forța de muncă: societăți active în număr de 31.112, adică 0,9% din totalul național. Primul loc: București.
Clasament după numărul de societăți active
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | București | 10.599 | 1,4% |
| 2 | Cluj-Napoca | 1.291 | 1,1% |
| 3 | Brașov | 951 | 1,2% |
| 4 | Timișoara | 877 | 1,1% |
| 5 | Constanța | 765 | 1,2% |
| 6 | Iași | 597 | 0,8% |
| 7 | Oradea | 577 | 1,1% |
| 8 | Sibiu | 431 | 1,1% |
| 9 | Voluntari | 398 | 1,2% |
| 10 | Ploiești | 346 | 1,0% |
| 11 | Arad | 328 | 0,9% |
| 12 | Pitești | 315 | 1,0% |
| 13 | Craiova | 309 | 0,7% |
| 14 | Târgu Mureș | 297 | 1,1% |
| 15 | Galați | 296 | 0,9% |
| 16 | Bacău | 229 | 0,9% |
| 17 | Popești-Leordeni | 221 | 1,1% |
| 18 | Bragadiru | 203 | 1,1% |
| 19 | Florești | 203 | 1,1% |
| 20 | Chiajna | 201 | 1,1% |
| 21 | Satu Mare | 192 | 1,1% |
| 22 | Suceava | 185 | 1,1% |
| 23 | Otopeni | 171 | 1,4% |
| 24 | Baia Mare | 165 | 0,7% |
| 25 | Borșa | 144 | 3,3% |
| 26 | Alba Iulia | 135 | 0,8% |
| 27 | Pantelimon | 135 | 1,3% |
| 28 | Brăila | 133 | 0,8% |
| 29 | Piatra Neamț | 129 | 0,9% |
| 30 | Târgoviște | 128 | 0,9% |
| 31 | Râmnicu Vâlcea | 127 | 0,8% |
| 32 | Bistrița | 126 | 0,8% |
| 33 | Tulcea | 125 | 1,2% |
| 34 | Târgu Jiu | 120 | 0,7% |
| 35 | Buzău | 116 | 0,7% |
| 36 | Drobeta-Turnu Severin | 110 | 1,1% |
| 37 | Deva | 110 | 0,9% |
| 38 | Corbeanca | 101 | 1,5% |
| 39 | Dumbrăvița | 99 | 1,0% |
| 40 | Dobroești | 99 | 1,1% |
| 41 | Lugoj | 93 | 1,5% |
| 42 | Ștefăneștii de Jos | 84 | 1,3% |
| 43 | Zalău | 83 | 0,8% |
| 44 | Reșița | 78 | 0,9% |
| 45 | Slatina | 77 | 0,7% |
| 46 | Giroc | 77 | 0,8% |
| 47 | Turda | 76 | 1,0% |
| 48 | Săcele | 73 | 1,2% |
| 49 | Buftea | 72 | 1,1% |
| 50 | Măgurele | 70 | 1,2% |
Clasament după ponderea activității în totalul societăților (zone medii și mari)
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | Nușfalău | 54 | 8,7% |
| 2 | Dagâța | 3 | 5,2% |
| 3 | Răcășdia | 4 | 3,9% |
| 4 | Comănești | 5 | 3,5% |
| 5 | Borșa | 144 | 3,3% |
| 6 | Vladimir | 3 | 2,8% |
| 7 | Văleni-Dâmbovița | 5 | 2,8% |
| 8 | Bălțești | 4 | 2,7% |
| 9 | Gavojdia | 9 | 2,7% |
| 10 | Hârtop | 5 | 2,6% |
| 11 | Caraula | 4 | 2,6% |
| 12 | Stănești | 6 | 2,5% |
| 13 | Istria | 4 | 2,5% |
| 14 | Moisei | 46 | 2,4% |
| 15 | Fărcaș | 3 | 2,4% |
| 16 | Târșolț | 3 | 2,3% |
| 17 | Bethausen | 7 | 2,3% |
| 18 | Știuca | 6 | 2,3% |
| 19 | Pesac | 3 | 2,3% |
| 20 | Racoș | 4 | 2,3% |
| 21 | Mihai Bravu | 5 | 2,2% |
| 22 | Frecăței | 10 | 2,2% |
| 23 | Boldur | 7 | 2,2% |
| 24 | Buciumi | 3 | 2,1% |
| 25 | Ruscova | 9 | 2,1% |
| 26 | Ungheni | 5 | 2,1% |
| 27 | Poieni-Solca | 3 | 2,1% |
| 28 | Derna | 4 | 2,1% |
| 29 | Carașova | 4 | 2,1% |
| 30 | Hoghilag | 3 | 2,1% |
Alte activități din secțiunea „Activități administrative și servicii de suport”
Activități de închiriere și leasingActivități ale agențiilor de turism, ale operatorilor turistici și alte servicii de rezervareActivități de securitate și investigațiiActivități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisagerăActivități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi