Mereni (Constanța): populație și statistici
Mereni are o populație de 2.417 (2026), pe o suprafață de 76,3 km², cu o densitate a populației de 31,7 loc./km². Se află pe locul 1.978 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −2,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.417
- 76,3 km²
- 32 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Constanța după populație: Mereni ocupă locul 47 (număr de localități: 70).
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 0,41 ‰ în Mereni, față de o medie de 2,01 ‰ în județul Constanța și 1,87 ‰ la nivel național.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 32 ‰ în Mereni, față de o medie de 259 ‰ în județul Constanța și 252 ‰ la nivel național.
Mereni: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Lucrări speciale de construcții (număr de societăți: 30).
Mereni în cifre
Unde se află Mereni?
Populația din Mereni în timp
Populația localității Mereni a fost de 2.470 în 2016 și de 2.417 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.457 |
| 2022 | 2.450 |
| 2023 | 2.452 |
| 2024 | 2.451 |
| 2025 | 2.426 |
| 2026 | 2.417 |
Știați că?
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 92% din localități.
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 10.689.
- Densitatea populației sale este de 2,9 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Amzacea, la 7,2 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Topraisar (populație: 6.408), la 9,2 km distanță.
Toți indicatorii pentru Mereni
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Mereni | Constanța | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,0 ‰ | 19,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.031 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 21,9 ‰ | 20,3 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 576 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,9 ‰ | 6,6 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.096 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,5 ‰ | 10,7 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.673 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Mereni | Constanța | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,37 km | 4,56 km | 7,67 km | pe locul 1.670 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,41 ‰ | 2,01 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.239 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 975 | 341.463 | 10.177.161 | pe locul 2.489 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 403,4 ‰ | 459,8 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.638 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 37,7 m² | 50,3 m² | 50,3 m² | pe locul 2.877 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,41 ‰ | 5,57 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.655 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Mereni | Constanța | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 38,9 ‰ | 66,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 905 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,72 ‰ | 4,12 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 595 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Mereni | Constanța | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 32 ‰ | 259 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.870 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,9% | 1,3% | 2,3% | pe locul 2.534 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Mereni | Constanța | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 28,5 m³ | 54,9 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.235 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Mereni | Constanța | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,41 ‰ | 3,89 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.917 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,41 ‰ | 0,61 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.714 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,41 ‰ | 1,47 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.308 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Mereni | Constanța | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 115 ‰ | 179 ‰ | 91 ‰ | pe locul 819 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,1 la 10 000 loc. | 2,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.258 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Mereni
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor48 · 19,9%
- Construcții31 · 12,9%
- Transport și depozitare26 · 10,8%
- Activități administrative și servicii de suport26 · 10,8%
- Agricultură, silvicultură și pescuit17 · 7,1%
- Industria prelucrătoare16 · 6,6%
- Hoteluri și restaurante12 · 5,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice12 · 5,0%
Cele mai frecvente activități
- Lucrări speciale de construcții30 · 12,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor30 · 12,4%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor28 · 11,6%
- Construcții de clădiri27 · 11,2%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi19 · 7,9%
- Lucrări de geniu civil18 · 7,5%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe17 · 7,1%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte16 · 6,6%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră15 · 6,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație11 · 4,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Mereni?
Populația localității Mereni este de 2.417 (2026), pe locul 1.978 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Mereni?
Mereni are o suprafață de 76,3 km², cu o densitate a populației de 32 loc./km².
Populația din Mereni crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Mereni a trecut de la 2.470 la 2.417, adică o variație de −2,1%.
Unde se află Mereni?
Mereni se află în județul Constanța. Latitudine 44,003, longitudine 28,335.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Mereni?
În Mereni, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 0,41 ‰ (2025), pe locul 2.239 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Mereni?
În Mereni, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 32 ‰ (2024), pe locul 2.870 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Care localități se învecinează cu Mereni?
Cele mai apropiate de Mereni sunt: Amzacea (7,2 km), Topraisar (9,2 km), Bărăganu (9,4 km), Comana (12 km), Cobadin (14 km).