Murfatlar: populație și statistici
Murfatlar are o populație de 10.310 (2026), pe o suprafață de 66,7 km², cu o densitate a populației de 155 loc./km². Se află pe locul 247 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −11,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 10.310
- 66,7 km²
- 155 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Constanța după populație: Murfatlar ocupă locul 12 (număr de localități: 70).
Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori: 4 ‰ în Murfatlar, față de o medie de 3.251 ‰ în județul Constanța și 930 ‰ la nivel național.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 27,3 ‰ în Murfatlar, față de o medie de 20,3 ‰ în județul Constanța și 20,1 ‰ la nivel național.
Murfatlar: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 138).
Murfatlar în cifre
Unde se află Murfatlar?
Populația din Murfatlar în timp
Populația localității Murfatlar a fost de 11.656 în 2016 și de 10.310 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 11.030 |
| 2022 | 10.842 |
| 2023 | 10.681 |
| 2024 | 10.563 |
| 2025 | 10.375 |
| 2026 | 10.310 |
Știați că?
- „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 9.338.
- Cea mai apropiată localitate este Poarta Albă, la 4,8 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Valu lui Traian (populație: 19.101), la 5,5 km distanță.
Toți indicatorii pentru Murfatlar
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Murfatlar | Constanța | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 22,1 ‰ | 19,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 637 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 27,3 ‰ | 20,3 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 150 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,5 ‰ | 6,6 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.782 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 8,4 ‰ | 10,7 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.890 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Murfatlar | Constanța | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,27 km | 4,56 km | 7,67 km | pe locul 1.692 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,81 ‰ | 2,01 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 618 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 3.997 | 341.463 | 10.177.161 | pe locul 284 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 387,7 ‰ | 459,8 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.785 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 46,6 m² | 50,3 m² | 50,3 m² | pe locul 2.014 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,39 ‰ | 5,57 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.677 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Murfatlar | Constanța | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 37,2 ‰ | 66,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 993 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,23 ‰ | 4,12 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.462 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Murfatlar | Constanța | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 166 ‰ | 259 ‰ | 71 ‰ | pe locul 523 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,4% | 1,3% | 2,3% | pe locul 2.971 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Murfatlar | Constanța | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,0 înnoptări | 10,0 | 0,4 | pe locul 1.070 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 4 ‰ | 3.251 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.203 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 1,9 ‰ | 217,5 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.307 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Murfatlar | Constanța | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 37,0 m³ | 54,9 m³ | 27,2 m³ | pe locul 799 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 2,55 km | 2,97 km | 4,05 km | pe locul 1.201 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Murfatlar | Constanța | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 1,65 ‰ | 3,89 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 290 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,48 ‰ | 0,61 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.284 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,39 ‰ | 1,47 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.367 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Murfatlar | Constanța | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 132 ‰ | 179 ‰ | 91 ‰ | pe locul 527 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,9 la 10 000 loc. | 2,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.697 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Murfatlar
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor195 · 23,7%
- Transport și depozitare93 · 11,3%
- Construcții79 · 9,6%
- Industria prelucrătoare72 · 8,8%
- Activități administrative și servicii de suport72 · 8,8%
- Hoteluri și restaurante63 · 7,7%
- Activități profesionale, științifice și tehnice52 · 6,3%
- Arte, spectacole și activități recreative35 · 4,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor138 · 16,8%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor96 · 11,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte65 · 7,9%
- Lucrări speciale de construcții64 · 7,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi58 · 7,1%
- Restaurante și alte activități de alimentație56 · 6,8%
- Construcții de clădiri46 · 5,6%
- Tranzacții imobiliare34 · 4,1%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi33 · 4,0%
- Lucrări de geniu civil27 · 3,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Murfatlar?
Populația localității Murfatlar este de 10.310 (2026), pe locul 247 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Murfatlar?
Murfatlar are o suprafață de 66,7 km², cu o densitate a populației de 155 loc./km².
Populația din Murfatlar crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Murfatlar a trecut de la 11.656 la 10.310, adică o variație de −11,5%.
Unde se află Murfatlar?
Murfatlar se află în județul Constanța. Latitudine 44,174, longitudine 28,408.
Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Murfatlar?
În Murfatlar, „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori” se situează la 4 ‰ (2025), pe locul 1.203 dintre localități (1.250 în total); mediana națională este 200 ‰.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Murfatlar?
În Murfatlar, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 27,3 ‰ (2025), pe locul 150 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Care localități se învecinează cu Murfatlar?
Cele mai apropiate de Murfatlar sunt: Poarta Albă (4,8 km), Valu lui Traian (5,5 km), Bărăganu (11 km), Cumpăna (11 km), Castelu (11 km).