Zăbala: populație și statistici
Zăbala are o populație de 4.521 (2026), pe o suprafață de 126,1 km², cu o densitate a populației de 35,9 loc./km². Se află pe locul 888 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −7,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.521
- 126,1 km²
- 36 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Covasna după populație: Zăbala ocupă locul 13 (număr de localități: 45).
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 0,22 ‰ în Zăbala, față de o medie de 1,25 ‰ în județul Covasna și 1,87 ‰ la nivel național.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 9,5 ‰ în Zăbala, față de o medie de 11,8 ‰ în județul Covasna și 20,1 ‰ la nivel național.
Zăbala: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 40).
Zăbala în cifre
Unde se află Zăbala?
Populația din Zăbala în timp
Populația localității Zăbala a fost de 4.868 în 2016 și de 4.521 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.697 |
| 2022 | 4.619 |
| 2023 | 4.584 |
| 2024 | 4.552 |
| 2025 | 4.525 |
| 2026 | 4.521 |
Știați că?
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 17.658.
- Densitatea populației sale este de 2,5 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Covasna (populație: 10.484), la 4,5 km distanță.
Toți indicatorii pentru Zăbala
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Zăbala | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,5 ‰ | 10,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.569 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,5 ‰ | 11,8 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 3.049 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,1 ‰ | 7,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.450 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,3 ‰ | 11,0 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.099 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Zăbala | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,22 ‰ | 1,25 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.396 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.999 | 96.240 | 10.177.161 | pe locul 956 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 442,2 ‰ | 438,5 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.120 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 50,6 m² | 49,7 m² | 50,3 m² | pe locul 1.538 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,55 ‰ | 0,99 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 830 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Zăbala | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 16,6 ‰ | 31,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.698 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,88 ‰ | 1,34 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.651 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Zăbala | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 59 ‰ | 242 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.910 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 4,3% | 3,9% | 2,3% | pe locul 834 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Zăbala | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 2,3 înnoptări | 3,2 | 0,4 | pe locul 187 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 1.141 ‰ | 835 ‰ | 200 ‰ | pe locul 202 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 52,2 ‰ | 29,7 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 212 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Zăbala | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 3,10 km | 4,46 km | 4,05 km | pe locul 1.063 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Zăbala | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,22 ‰ | 1,99 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.669 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,22 ‰ | 0,45 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.606 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Zăbala | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 91 ‰ | 147 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.569 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.489 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Zăbala
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor50 · 24,4%
- Agricultură, silvicultură și pescuit26 · 12,7%
- Hoteluri și restaurante18 · 8,8%
- Industria prelucrătoare17 · 8,3%
- Construcții17 · 8,3%
- Transport și depozitare17 · 8,3%
- Activități administrative și servicii de suport16 · 7,8%
- Activități profesionale, științifice și tehnice15 · 7,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor40 · 19,5%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor26 · 12,7%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe23 · 11,2%
- Lucrări speciale de construcții17 · 8,3%
- Construcții de clădiri13 · 6,3%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte12 · 5,9%
- Restaurante și alte activități de alimentație12 · 5,9%
- Hoteluri și alte facilități de cazare10 · 4,9%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi9 · 4,4%
- Activități de arhitectură și inginerie; activități de testări și analize tehnice8 · 3,9%
Întrebări frecvente
Care este populația din Zăbala?
Populația localității Zăbala este de 4.521 (2026), pe locul 888 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Zăbala?
Zăbala are o suprafață de 126,1 km², cu o densitate a populației de 36 loc./km².
Populația din Zăbala crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Zăbala a trecut de la 4.868 la 4.521, adică o variație de −7,1%.
Unde se află Zăbala?
Zăbala se află în județul Covasna. Latitudine 45,889, longitudine 26,195.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Zăbala?
În Zăbala, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 0,22 ‰ (2025), pe locul 2.396 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Zăbala?
În Zăbala, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 9,5 ‰ (2025), pe locul 3.049 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Care localități se învecinează cu Zăbala?
Cele mai apropiate de Zăbala sunt: Covasna (4,5 km), Catalina (8,1 km), Ghelința (11 km), Brateș (12 km), Târgu Secuiesc (13 km).