NACE 33
Repararea și instalarea mașinilor și echipamentelor: societăți active pe localitate
Repararea și instalarea mașinilor și echipamentelor: societăți active în număr de 49.892, adică 1,5% din totalul național. Primul loc: București.
Clasament după numărul de societăți active
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | București | 11.556 | 1,5% |
| 2 | Cluj-Napoca | 1.870 | 1,6% |
| 3 | Brașov | 1.445 | 1,8% |
| 4 | Timișoara | 1.292 | 1,6% |
| 5 | Constanța | 1.238 | 1,9% |
| 6 | Iași | 1.159 | 1,5% |
| 7 | Oradea | 837 | 1,6% |
| 8 | Galați | 688 | 2,1% |
| 9 | Ploiești | 683 | 2,0% |
| 10 | Sibiu | 629 | 1,7% |
| 11 | Craiova | 594 | 1,4% |
| 12 | Pitești | 516 | 1,6% |
| 13 | Arad | 499 | 1,4% |
| 14 | Târgu Mureș | 466 | 1,7% |
| 15 | Voluntari | 445 | 1,4% |
| 16 | Baia Mare | 399 | 1,7% |
| 17 | Bacău | 378 | 1,5% |
| 18 | Brăila | 330 | 1,9% |
| 19 | Buzău | 305 | 1,8% |
| 20 | Piatra Neamț | 275 | 1,9% |
| 21 | Popești-Leordeni | 269 | 1,3% |
| 22 | Tulcea | 267 | 2,5% |
| 23 | Alba Iulia | 255 | 1,6% |
| 24 | Suceava | 255 | 1,5% |
| 25 | Satu Mare | 253 | 1,5% |
| 26 | Florești | 248 | 1,3% |
| 27 | Otopeni | 246 | 2,0% |
| 28 | Chiajna | 243 | 1,4% |
| 29 | Târgu Jiu | 223 | 1,4% |
| 30 | Mangalia | 222 | 4,2% |
| 31 | Bragadiru | 217 | 1,2% |
| 32 | Bistrița | 215 | 1,3% |
| 33 | Focșani | 207 | 1,7% |
| 34 | Râmnicu Vâlcea | 199 | 1,2% |
| 35 | Târgoviște | 195 | 1,4% |
| 36 | Deva | 187 | 1,5% |
| 37 | Miroslava | 175 | 1,9% |
| 38 | Pantelimon | 171 | 1,6% |
| 39 | Dumbrăvița | 168 | 1,6% |
| 40 | Zalău | 162 | 1,6% |
| 41 | Botoșani | 152 | 1,6% |
| 42 | Giroc | 148 | 1,6% |
| 43 | Drobeta-Turnu Severin | 147 | 1,4% |
| 44 | Sfântu Gheorghe | 142 | 1,9% |
| 45 | Onești | 134 | 2,3% |
| 46 | Călărași | 132 | 1,8% |
| 47 | Giurgiu | 131 | 1,7% |
| 48 | Slatina | 131 | 1,2% |
| 49 | Borșa | 129 | 2,9% |
| 50 | Năvodari | 129 | 1,6% |
Clasament după ponderea activității în totalul societăților (zone medii și mari)
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | Concești | 5 | 8,8% |
| 2 | Scăești | 6 | 6,1% |
| 3 | Coțofenii din Față | 13 | 6,0% |
| 4 | Albești | 12 | 5,5% |
| 5 | Suraia | 28 | 5,2% |
| 6 | Pungești | 5 | 5,2% |
| 7 | Limanu | 65 | 4,9% |
| 8 | Coroieni | 11 | 4,3% |
| 9 | Ștefan cel Mare | 8 | 4,3% |
| 10 | Lunca | 7 | 4,3% |
| 11 | Corod | 36 | 4,3% |
| 12 | Măeriște | 8 | 4,2% |
| 13 | 23 August | 25 | 4,2% |
| 14 | Mangalia | 222 | 4,2% |
| 15 | Călinești | 12 | 4,2% |
| 16 | Valea Viilor | 5 | 4,1% |
| 17 | Drăgănești | 23 | 4,0% |
| 18 | Săvinești | 40 | 3,9% |
| 19 | Berceni | 25 | 3,9% |
| 20 | Florești | 4 | 3,8% |
| 21 | Oinacu | 6 | 3,8% |
| 22 | Sântimbru | 4 | 3,7% |
| 23 | Dragomirești | 4 | 3,6% |
| 24 | Sânsimion | 8 | 3,6% |
| 25 | Plugari | 4 | 3,6% |
| 26 | Horoatu Crasnei | 5 | 3,6% |
| 27 | Stremț | 11 | 3,5% |
| 28 | Ghercești | 22 | 3,5% |
| 29 | Tetoiu | 3 | 3,4% |
| 30 | Traian | 4 | 3,4% |
Alte activități din secțiunea „Industria prelucrătoare”
Fabricarea produselor alimentareFabricarea băuturilorFabricarea produselor din tutunFabricarea produselor textileFabricarea articolelor de îmbrăcăminteFabricarea produselor din piele și a articolelor similarePrelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)Fabricarea hârtiei și a produselor din hârtieTipărire și reproducerea pe suporturi a înregistrărilorFabricarea produselor de cocserie și a produselor rafinate din petrolFabricarea substanțelor și a produselor chimiceFabricarea produselor farmaceutice de bază și a preparatelor farmaceuticeFabricarea produselor din cauciuc și mase plasticeFabricarea altor produse din minerale nemetaliceProducția de metale de bazăFabricarea produselor metalice, exclusiv mașini, utilaje și instalațiiFabricarea calculatoarelor, a produselor electronice și opticeFabricarea echipamentelor electriceFabricarea de mașini și echipamente n.c.a.Fabricarea autovehiculelor, remorcilor și semiremorcilorFabricarea altor mijloace de transportFabricarea mobileiAlte activități de fabricație