NACE 38
Colectarea, tratarea și eliminarea deșeurilor; activități de recuperare a materialelor: societăți active pe localitate
Colectarea, tratarea și eliminarea deșeurilor; activități de recuperare a materialelor: societăți active în număr de 26.012, adică 0,8% din totalul național. Primul loc: București.
Clasament după numărul de societăți active
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | București | 4.472 | 0,6% |
| 2 | Cluj-Napoca | 620 | 0,5% |
| 3 | Constanța | 441 | 0,7% |
| 4 | Iași | 430 | 0,6% |
| 5 | Timișoara | 388 | 0,5% |
| 6 | Brașov | 382 | 0,5% |
| 7 | Oradea | 336 | 0,6% |
| 8 | Ploiești | 305 | 0,9% |
| 9 | Pitești | 264 | 0,8% |
| 10 | Galați | 253 | 0,8% |
| 11 | Craiova | 246 | 0,6% |
| 12 | Sibiu | 236 | 0,6% |
| 13 | Arad | 219 | 0,6% |
| 14 | Vidra | 206 | 8,2% |
| 15 | Râmnicu Vâlcea | 193 | 1,2% |
| 16 | Voluntari | 190 | 0,6% |
| 17 | Târgu Mureș | 181 | 0,7% |
| 18 | Baia Mare | 180 | 0,8% |
| 19 | Bacău | 178 | 0,7% |
| 20 | Târgu Jiu | 157 | 1,0% |
| 21 | Slatina | 149 | 1,4% |
| 22 | Bragadiru | 149 | 0,8% |
| 23 | Buzău | 143 | 0,8% |
| 24 | Suceava | 138 | 0,8% |
| 25 | Drobeta-Turnu Severin | 136 | 1,3% |
| 26 | Piatra Neamț | 135 | 0,9% |
| 27 | Brăila | 133 | 0,8% |
| 28 | Sebeș | 127 | 2,4% |
| 29 | Popești-Leordeni | 126 | 0,6% |
| 30 | Alba Iulia | 122 | 0,8% |
| 31 | Bistrița | 122 | 0,8% |
| 32 | Jilava | 121 | 3,5% |
| 33 | Chiajna | 119 | 0,7% |
| 34 | Târgoviște | 103 | 0,7% |
| 35 | Giurgiu | 94 | 1,2% |
| 36 | Călărași | 94 | 1,3% |
| 37 | Deva | 92 | 0,7% |
| 38 | Florești | 90 | 0,5% |
| 39 | Focșani | 86 | 0,7% |
| 40 | Dej | 83 | 1,4% |
| 41 | Pantelimon | 82 | 0,8% |
| 42 | Satu Mare | 81 | 0,5% |
| 43 | Tulcea | 78 | 0,7% |
| 44 | Botoșani | 77 | 0,8% |
| 45 | Zalău | 76 | 0,8% |
| 46 | Slobozia Bradului | 75 | 18,2% |
| 47 | Bârlad | 74 | 1,0% |
| 48 | Onești | 72 | 1,2% |
| 49 | Otopeni | 70 | 0,6% |
| 50 | Drăgășani | 69 | 3,3% |
Clasament după ponderea activității în totalul societăților (zone medii și mari)
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | Scrioaștea | 61 | 20,1% |
| 2 | Slobozia Bradului | 75 | 18,2% |
| 3 | Smârdioasa | 23 | 12,9% |
| 4 | Coțofenii din Față | 22 | 10,2% |
| 5 | Cuza Vodă | 25 | 9,3% |
| 6 | Tâmboești | 13 | 9,2% |
| 7 | Strehaia | 61 | 9,0% |
| 8 | Vidra | 206 | 8,2% |
| 9 | Bârza | 10 | 7,3% |
| 10 | Andrășești | 8 | 6,7% |
| 11 | Sărulești | 22 | 6,7% |
| 12 | Conțești | 20 | 5,7% |
| 13 | Stoenești | 8 | 5,7% |
| 14 | Buzescu | 11 | 5,6% |
| 15 | Coșoveni | 25 | 5,5% |
| 16 | Vărăști | 34 | 5,4% |
| 17 | Dumbrăvești | 11 | 5,4% |
| 18 | Mătăsaru | 14 | 4,9% |
| 19 | Călinești | 14 | 4,9% |
| 20 | Căzănești | 12 | 4,7% |
| 21 | Brânceni | 6 | 4,4% |
| 22 | Jidvei | 12 | 4,3% |
| 23 | Moțca | 15 | 4,3% |
| 24 | Ciobanu | 3 | 4,2% |
| 25 | Cilieni | 6 | 4,2% |
| 26 | Nicșeni | 3 | 4,0% |
| 27 | Brăhășești | 7 | 3,8% |
| 28 | Osica de Sus | 13 | 3,8% |
| 29 | Banca | 13 | 3,7% |
| 30 | Perișani | 3 | 3,7% |