Berteștii de Jos: populație și statistici
Berteștii de Jos are o populație de 2.891 (2026), pe o suprafață de 135,4 km², cu o densitate a populației de 21,3 loc./km². Se află pe locul 1.654 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −7,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.891
- 135,4 km²
- 21 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Brăila după populație: Berteștii de Jos ocupă locul 21 (număr de localități: 44).
Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori: 7 ‰ în Berteștii de Jos, față de o medie de 446 ‰ în județul Brăila și 930 ‰ la nivel național.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 69,6 m² în Berteștii de Jos, față de o medie de 45,2 m² în județul Brăila și 51,1 m² la nivel național.
Berteștii de Jos: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 24).
Berteștii de Jos în cifre
Unde se află Berteștii de Jos?
Populația din Berteștii de Jos în timp
Populația localității Berteștii de Jos a fost de 3.116 în 2016 și de 2.891 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.010 |
| 2022 | 2.971 |
| 2023 | 2.956 |
| 2024 | 2.935 |
| 2025 | 2.911 |
| 2026 | 2.891 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Brăila pentru „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”.
- „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 18.968.
- Densitatea populației sale este de 4,3 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Victoria, la 9,4 km.
Toți indicatorii pentru Berteștii de Jos
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Berteștii de Jos | Brăila | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 21,4 ‰ | 11,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 725 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,1 ‰ | 15,8 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 892 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,2 ‰ | 5,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.790 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 13,1 ‰ | 14,0 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.544 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Berteștii de Jos | Brăila | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 8,30 km | 4,97 km | 7,67 km | pe locul 1.221 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,04 ‰ | 1,08 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.601 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.141 | 145.218 | 10.177.161 | pe locul 2.186 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 394,7 ‰ | 462,9 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.718 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 69,6 m² | 45,2 m² | 50,3 m² | pe locul 176 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Berteștii de Jos | Brăila | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 17,3 ‰ | 34,9 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.649 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,69 ‰ | 2,25 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.789 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Berteștii de Jos | Brăila | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 32 ‰ | 224 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.870 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 7,9% | 3,2% | 2,3% | pe locul 341 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Berteștii de Jos | Brăila | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,0 înnoptări | 1,2 | 0,4 | pe locul 1.070 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 7 ‰ | 446 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.183 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 6,9 ‰ | 14,3 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 923 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Berteștii de Jos | Brăila | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 29,1 m³ | 34,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.183 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Berteștii de Jos | Brăila | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,35 ‰ | 1,91 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.192 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,35 ‰ | 0,45 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.040 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,69 ‰ | 0,80 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 567 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Berteștii de Jos | Brăila | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 105 ‰ | 128 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.096 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,5 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.575 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Berteștii de Jos
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor32 · 36,4%
- Hoteluri și restaurante14 · 15,9%
- Industria prelucrătoare8 · 9,1%
- Construcții8 · 9,1%
- Agricultură, silvicultură și pescuit6 · 6,8%
- Activități profesionale, științifice și tehnice6 · 6,8%
- Transport și depozitare4 · 4,5%
- Activități administrative și servicii de suport4 · 4,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor24 · 27,3%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor18 · 20,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație13 · 14,8%
- Lucrări speciale de construcții8 · 9,1%
- Construcții de clădiri5 · 5,7%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe4 · 4,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte4 · 4,5%
- Fabricarea produselor alimentare3 · 3,4%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management3 · 3,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Berteștii de Jos?
Populația localității Berteștii de Jos este de 2.891 (2026), pe locul 1.654 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Berteștii de Jos?
Berteștii de Jos are o suprafață de 135,4 km², cu o densitate a populației de 21 loc./km².
Populația din Berteștii de Jos crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Berteștii de Jos a trecut de la 3.116 la 2.891, adică o variație de −7,2%.
Unde se află Berteștii de Jos?
Berteștii de Jos se află în județul Brăila. Latitudine 44,833, longitudine 27,750.
Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Berteștii de Jos?
În Berteștii de Jos, „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori” se situează la 7 ‰ (2025), pe locul 1.183 dintre localități (1.250 în total); mediana națională este 200 ‰.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Berteștii de Jos?
În Berteștii de Jos, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 69,6 m² (2025), pe locul 176 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Care localități se învecinează cu Berteștii de Jos?
Cele mai apropiate de Berteștii de Jos sunt: Victoria (9,4 km), Giurgeni (9,8 km), Gura Ialomiței (12 km), Stăncuța (14 km), Însurăței (15 km).