Ghindărești: populație și statistici
Ghindărești are o populație de 2.510 (2026), pe o suprafață de 19,2 km², cu o densitate a populației de 131 loc./km². Se află pe locul 1.914 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −8,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.510
- 19,2 km²
- 131 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Constanța după populație: Ghindărești ocupă locul 46 (număr de localități: 70).
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 65,2 m² în Ghindărești, față de o medie de 50,3 m² în județul Constanța și 51,1 m² la nivel național.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: 0,80 ‰ în Ghindărești, față de o medie de 0,61 ‰ în județul Constanța și 0,60 ‰ la nivel național.
Ghindărești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Lucrări speciale de construcții (număr de societăți: 15).
Ghindărești în cifre
Unde se află Ghindărești?
localități vecine
- Horia5,2 km · 1.004
- Topalu8,4 km · 1.630
- Hârșova11 km · 10.429
- Ciobanu11 km · 3.437
- Făcăeni11 km · 5.013
- Saraiu16 km · 1.242
- Gârliciu16 km · 1.459
- Vulturu17 km · 692
Toate localitățile din județul Constanța
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Ghindărești în timp
Populația localității Ghindărești a fost de 2.728 în 2016 și de 2.510 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.636 |
| 2022 | 2.596 |
| 2023 | 2.599 |
| 2024 | 2.568 |
| 2025 | 2.522 |
| 2026 | 2.510 |
Știați că?
Toți indicatorii pentru Ghindărești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Ghindărești | Constanța | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,5 ‰ | 19,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.710 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,3 ‰ | 20,3 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.793 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,0 ‰ | 6,6 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.024 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,8 ‰ | 10,7 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.259 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Ghindărești | Constanța | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,70 km | 4,56 km | 7,67 km | pe locul 1.859 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,99 ‰ | 2,01 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 963 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.013 | 341.463 | 10.177.161 | pe locul 2.413 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 403,6 ‰ | 459,8 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.634 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 65,2 m² | 50,3 m² | 50,3 m² | pe locul 318 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,80 ‰ | 5,57 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.284 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Ghindărești | Constanța | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 15,5 ‰ | 66,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.777 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,98 ‰ | 4,12 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 507 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Ghindărești | Constanța | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 38 ‰ | 259 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.683 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,8% | 1,3% | 2,3% | pe locul 1.317 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Ghindărești | Constanța | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 34,3 m³ | 54,9 m³ | 27,2 m³ | pe locul 925 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 4,66 km | 2,97 km | 4,05 km | pe locul 717 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Ghindărești | Constanța | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,80 ‰ | 3,89 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 711 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,80 ‰ | 0,61 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 307 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,80 ‰ | 1,47 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 413 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Ghindărești | Constanța | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 77 ‰ | 179 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.170 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,0 la 10 000 loc. | 2,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.308 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Ghindărești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Construcții18 · 16,7%
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor16 · 14,8%
- Activități profesionale, științifice și tehnice11 · 10,2%
- Hoteluri și restaurante10 · 9,3%
- Activități administrative și servicii de suport10 · 9,3%
- Transport și depozitare9 · 8,3%
- Industria prelucrătoare6 · 5,6%
- Alte activități de servicii6 · 5,6%
Cele mai frecvente activități
- Lucrări speciale de construcții15 · 13,9%
- Construcții de clădiri14 · 13,0%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor9 · 8,3%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor8 · 7,4%
- Restaurante și alte activități de alimentație8 · 7,4%
- Lucrări de geniu civil7 · 6,5%
- Activități de arhitectură și inginerie; activități de testări și analize tehnice7 · 6,5%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management6 · 5,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi5 · 4,6%
- Activități de închiriere și leasing5 · 4,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Ghindărești?
Populația localității Ghindărești este de 2.510 (2026), pe locul 1.914 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Ghindărești?
Ghindărești are o suprafață de 19,2 km², cu o densitate a populației de 131 loc./km².
Populația din Ghindărești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Ghindărești a trecut de la 2.728 la 2.510, adică o variație de −8,0%.
Unde se află Ghindărești?
Ghindărești se află în județul Constanța. Latitudine 44,621, longitudine 28,052.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Ghindărești?
În Ghindărești, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 65,2 m² (2025), pe locul 318 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Medici de familie la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ghindărești?
În Ghindărești, „Medici de familie la 1 000 de locuitori” se situează la 0,80 ‰ (2024), pe locul 307 dintre localități (2.807 în total); mediana națională este 0,46 ‰.
Care localități se învecinează cu Ghindărești?
Cele mai apropiate de Ghindărești sunt: Horia (5,2 km), Topalu (8,4 km), Hârșova (11 km), Ciobanu (11 km), Făcăeni (11 km).