Saravale: populație și statistici
Saravale are o populație de 2.986 (2026), pe o suprafață de 101,0 km², cu o densitate a populației de 29,6 loc./km². Se află pe locul 1.618 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +1,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.986
- 101,0 km²
- 30 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Timiș după populație: Saravale ocupă locul 51 (număr de localități: 99).
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 0,0% în Saravale, față de o medie de 0,8% în județul Timiș și 2,0% la nivel național.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: 13,7 ‰ în Saravale, față de o medie de 7,2 ‰ în județul Timiș și 6,7 ‰ la nivel național.
Saravale: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 24).
Saravale în cifre
Unde se află Saravale?
Populația din Saravale în timp
Populația localității Saravale a fost de 2.953 în 2016 și de 2.986 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.011 |
| 2022 | 2.991 |
| 2023 | 2.985 |
| 2024 | 2.988 |
| 2025 | 2.988 |
| 2026 | 2.986 |
Știați că?
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 14.148.
- Densitatea populației sale este de 3,1 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Sânpetru Mare, la 5,2 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Sânnicolau Mare (populație: 13.721), la 8,6 km distanță.
Toți indicatorii pentru Saravale
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Saravale | Timiș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,4 ‰ | 26,4 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.975 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,8 ‰ | 23,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 961 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 13,7 ‰ | 7,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 91 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,7 ‰ | 9,4 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.607 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Saravale | Timiș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 8,04 km | 5,35 km | 7,67 km | pe locul 1.273 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.062 | 362.144 | 10.177.161 | pe locul 2.322 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 355,7 ‰ | 472,9 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.986 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 49,3 m² | 58,8 m² | 50,3 m² | pe locul 1.690 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,33 ‰ | 6,04 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.727 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Saravale | Timiș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 12,4 ‰ | 79,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.948 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,67 ‰ | 5,18 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.799 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Saravale | Timiș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 305 ‰ | 334 ‰ | 71 ‰ | pe locul 160 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,0% | 0,8% | 2,3% | pe locul 3.112 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Saravale | Timiș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 5,7 m³ | 43,1 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.525 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Saravale | Timiș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,33 ‰ | 7,92 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.277 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,33 ‰ | 1,06 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.137 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,33 ‰ | 1,29 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.579 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Saravale | Timiș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 141 ‰ | 198 ‰ | 91 ‰ | pe locul 414 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,3 la 10 000 loc. | 3,0 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.683 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Saravale
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor28 · 34,1%
- Transport și depozitare10 · 12,2%
- Hoteluri și restaurante10 · 12,2%
- Arte, spectacole și activități recreative6 · 7,3%
- Agricultură, silvicultură și pescuit4 · 4,9%
- Construcții4 · 4,9%
- Alte activități de servicii4 · 4,9%
- Industria prelucrătoare3 · 3,7%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor24 · 29,3%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor10 · 12,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație10 · 12,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte9 · 11,0%
- Activități sportive, de agrement și recreative5 · 6,1%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe4 · 4,9%
- Construcții de clădiri4 · 4,9%
- Lucrări speciale de construcții4 · 4,9%
- Fabricarea produselor alimentare3 · 3,7%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora3 · 3,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Saravale?
Populația localității Saravale este de 2.986 (2026), pe locul 1.618 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Saravale?
Saravale are o suprafață de 101,0 km², cu o densitate a populației de 30 loc./km².
Populația din Saravale crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Saravale a trecut de la 2.953 la 2.986, adică o variație de +1,1%.
Unde se află Saravale?
Saravale se află în județul Timiș. Latitudine 46,057, longitudine 20,739.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Saravale?
În Saravale, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 0,0% (2026), pe locul 3.112 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Saravale?
În Saravale, „Născuți vii la 1 000 de locuitori” se situează la 13,7 ‰ (2025), pe locul 91 dintre localități (3.157 în total); mediana națională este 6,9 ‰.
Care localități se învecinează cu Saravale?
Cele mai apropiate de Saravale sunt: Sânpetru Mare (5,2 km), Sânnicolau Mare (8,6 km), Tomnatic (9,4 km), Lovrin (12 km), Nădlac (12 km).