Malnaș: populație și statistici
Malnaș are o populație de 1.017 (2026), pe o suprafață de 40,9 km², cu o densitate a populației de 24,9 loc./km². Se află pe locul 3.046 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −4,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.017
- 40,9 km²
- 25 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Covasna după populație: Malnaș ocupă locul 43 (număr de localități: 45).
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: 9,8 în Malnaș, față de o medie de 3,6 la 10 000 loc. în județul Covasna și 3,1 la 10 000 loc. la nivel național.
Malnaș: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 12).
Malnaș în cifre
Unde se află Malnaș?
localități vecine
- Bodoc4,3 km · 2.548
- Micfalău5,5 km · 1.686
- Bixad9,8 km · 1.681
- Ghidfalău12 km · 2.680
- Valea Crișului12 km · 2.489
- Turia12 km · 3.717
- Bățani14 km · 4.813
- Arcuș14 km · 1.821
Toate localitățile din județul Covasna
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Malnaș în timp
Populația localității Malnaș a fost de 1.066 în 2016 și de 1.017 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.021 |
| 2022 | 1.009 |
| 2023 | 1.006 |
| 2024 | 1.010 |
| 2025 | 1.008 |
| 2026 | 1.017 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Covasna pentru „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”.
- „Locuințe existente”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- „Medici de familie la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 5.724.
- Densitatea populației sale este de 3,6 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Bodoc (populație: 2.548), la 4,3 km distanță.
Toți indicatorii pentru Malnaș
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Malnaș | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 22,6 ‰ | 10,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 605 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,8 ‰ | 11,8 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.938 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,9 ‰ | 7,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.096 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,8 ‰ | 11,0 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.947 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Malnaș | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 7,67 km | 5,18 km | 7,67 km | pe locul 1.365 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,97 ‰ | 1,25 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 974 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 550 | 96.240 | 10.177.161 | pe locul 3.088 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 540,8 ‰ | 438,5 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 997 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 49,1 m² | 49,7 m² | 50,3 m² | pe locul 1.720 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Malnaș | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 27,5 ‰ | 31,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.740 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,98 ‰ | 1,34 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.574 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Malnaș | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 168 ‰ | 242 ‰ | 71 ‰ | pe locul 512 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 6,1% | 3,9% | 2,3% | pe locul 520 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Malnaș | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 2,0 înnoptări | 3,2 | 0,4 | pe locul 208 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 398 ‰ | 835 ‰ | 200 ‰ | pe locul 428 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 21,6 ‰ | 29,7 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 451 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Malnaș | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 61,9 m³ | 33,4 m³ | 27,2 m³ | pe locul 241 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 9,83 km | 4,46 km | 4,05 km | pe locul 183 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Malnaș | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,98 ‰ | 1,99 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 504 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,98 ‰ | 0,45 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 144 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Malnaș | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 117 ‰ | 147 ‰ | 91 ‰ | pe locul 783 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 9,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 120 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Malnaș
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor18 · 24,0%
- Industria prelucrătoare10 · 13,3%
- Construcții10 · 13,3%
- Transport și depozitare6 · 8,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice6 · 8,0%
- Agricultură, silvicultură și pescuit5 · 6,7%
- Informații și comunicații4 · 5,3%
- Hoteluri și restaurante3 · 4,0%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor12 · 16,0%
- Lucrări speciale de construcții9 · 12,0%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor7 · 9,3%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte5 · 6,7%
- Construcții de clădiri4 · 5,3%
- Activități de editare4 · 5,3%
- Activități de programare informatică, consultanță și alte activități conexe4 · 5,3%
- Activități de servicii informatice4 · 5,3%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management4 · 5,3%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe3 · 4,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Malnaș?
Populația localității Malnaș este de 1.017 (2026), pe locul 3.046 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Malnaș?
Malnaș are o suprafață de 40,9 km², cu o densitate a populației de 25 loc./km².
Populația din Malnaș crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Malnaș a trecut de la 1.066 la 1.017, adică o variație de −4,6%.
Unde se află Malnaș?
Malnaș se află în județul Covasna. Latitudine 46,017, longitudine 25,833.
Locuințe existente: care este valoarea pentru Malnaș?
În Malnaș, „Locuințe existente” se situează la 550 (2025), pe locul 3.088 dintre localități (3.181 în total); mediana națională este 1.464.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: care este valoarea pentru Malnaș?
În Malnaș, „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori” se situează la 9,8 la 10 000 loc. (2025), pe locul 120 dintre localități (3.122 în total); mediana națională este 3,6 la 10 000 loc.
Care localități se învecinează cu Malnaș?
Cele mai apropiate de Malnaș sunt: Bodoc (4,3 km), Micfalău (5,5 km), Bixad (9,8 km), Ghidfalău (12 km), Valea Crișului (12 km).