Bățani: populație și statistici
Bățani are o populație de 4.813 (2026), pe o suprafață de 221,7 km², cu o densitate a populației de 21,7 loc./km². Se află pe locul 807 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +2,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.813
- 221,7 km²
- 22 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Covasna după populație: Bățani ocupă locul 10 (număr de localități: 45).
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 0,21 ‰ în Bățani, față de o medie de 1,25 ‰ în județul Covasna și 1,87 ‰ la nivel național.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 7,9 ‰ în Bățani, față de o medie de 11,8 ‰ în județul Covasna și 20,1 ‰ la nivel național.
Bățani: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 37).
Bățani în cifre
Unde se află Bățani?
localități vecine
- Baraolt7,2 km · 8.693
- Brăduț11 km · 5.317
- Augustin12 km · 2.422
- Vârghiș13 km · 1.695
- Micfalău14 km · 1.686
- Aita Mare14 km · 1.561
- Malnaș14 km · 1.017
- Bixad14 km · 1.681
Toate localitățile din județul Covasna
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Bățani în timp
Populația localității Bățani a fost de 4.680 în 2016 și de 4.813 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.731 |
| 2022 | 4.766 |
| 2023 | 4.770 |
| 2024 | 4.777 |
| 2025 | 4.804 |
| 2026 | 4.813 |
Știați că?
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 31.043.
- Densitatea populației sale este de 4,2 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Baraolt (populație: 8.693), la 7,2 km distanță.
Toți indicatorii pentru Bățani
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Bățani | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,4 ‰ | 10,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.748 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 7,9 ‰ | 11,8 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 3.119 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,8 ‰ | 7,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 513 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,4 ‰ | 11,0 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.065 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Bățani | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,21 ‰ | 1,25 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.402 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.418 | 96.240 | 10.177.161 | pe locul 664 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 502,4 ‰ | 438,5 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.385 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 44,9 m² | 49,7 m² | 50,3 m² | pe locul 2.245 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Bățani | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 2,18 km | 2,01 km | 6,17 km | pe locul 905 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 54 m³ | 2.212 m³ | 325.688 m³ | pe locul 937 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Bățani | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 19,1 ‰ | 31,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.488 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,83 ‰ | 1,34 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.693 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Bățani | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 47 ‰ | 242 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.331 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 12,9% | 3,9% | 2,3% | pe locul 110 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Bățani | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,2 înnoptări | 3,2 | 0,4 | pe locul 741 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 71 ‰ | 835 ‰ | 200 ‰ | pe locul 890 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 4,2 ‰ | 29,7 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.104 din 1.362 |
Sănătate
| Indicator | Bățani | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,42 ‰ | 1,99 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.861 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,42 ‰ | 0,45 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.647 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,21 ‰ | 0,74 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.957 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Bățani | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 146 ‰ | 147 ‰ | 91 ‰ | pe locul 375 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.204 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Bățani
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor57 · 24,7%
- Agricultură, silvicultură și pescuit26 · 11,3%
- Industria prelucrătoare20 · 8,7%
- Hoteluri și restaurante20 · 8,7%
- Construcții19 · 8,2%
- Activități profesionale, științifice și tehnice19 · 8,2%
- Activități administrative și servicii de suport18 · 7,8%
- Transport și depozitare16 · 6,9%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor37 · 16,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor34 · 14,7%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe18 · 7,8%
- Lucrări speciale de construcții18 · 7,8%
- Construcții de clădiri16 · 6,9%
- Restaurante și alte activități de alimentație16 · 6,9%
- Silvicultură și exploatare forestieră13 · 5,6%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte13 · 5,6%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)9 · 3,9%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi9 · 3,9%
Întrebări frecvente
Care este populația din Bățani?
Populația localității Bățani este de 4.813 (2026), pe locul 807 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Bățani?
Bățani are o suprafață de 221,7 km², cu o densitate a populației de 22 loc./km².
Populația din Bățani crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Bățani a trecut de la 4.680 la 4.813, adică o variație de +2,8%.
Unde se află Bățani?
Bățani se află în județul Covasna. Latitudine 46,089, longitudine 25,691.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Bățani?
În Bățani, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 0,21 ‰ (2025), pe locul 2.402 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Bățani?
În Bățani, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 7,9 ‰ (2025), pe locul 3.119 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Care localități se învecinează cu Bățani?
Cele mai apropiate de Bățani sunt: Baraolt (7,2 km), Brăduț (11 km), Augustin (12 km), Vârghiș (13 km), Micfalău (14 km).