Micfalău: populație și statistici
Micfalău are o populație de 1.686 (2026), pe o suprafață de 37,6 km², cu o densitate a populației de 44,8 loc./km². Se află pe locul 2.596 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −9,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.686
- 37,6 km²
- 45 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Covasna după populație: Micfalău ocupă locul 33 (număr de localități: 45).
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 11,9 ‰ în Micfalău, față de o medie de 11,8 ‰ în județul Covasna și 20,1 ‰ la nivel național.
Micfalău: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 16).
Micfalău în cifre
Unde se află Micfalău?
localități vecine
- Bixad4,4 km · 1.681
- Malnaș5,5 km · 1.017
- Turia8,9 km · 3.717
- Băile Tușnad9,2 km · 1.550
- Bodoc9,7 km · 2.548
- Tușnad13 km · 2.218
- Bățani14 km · 4.813
- Ghidfalău16 km · 2.680
Toate localitățile din județul Covasna
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Micfalău în timp
Populația localității Micfalău a fost de 1.852 în 2016 și de 1.686 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.796 |
| 2022 | 1.769 |
| 2023 | 1.729 |
| 2024 | 1.721 |
| 2025 | 1.696 |
| 2026 | 1.686 |
Știați că?
- „Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³)”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 5.270.
- Densitatea populației sale este de 2,0 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Bixad, la 4,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Turia (populație: 3.717), la 8,9 km distanță.
Toți indicatorii pentru Micfalău
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Micfalău | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,2 ‰ | 10,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.009 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,9 ‰ | 11,8 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.815 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,5 ‰ | 7,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.782 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 16,0 ‰ | 11,0 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 857 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Micfalău | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 7,30 km | 5,18 km | 7,67 km | pe locul 1.453 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 782 | 96.240 | 10.177.161 | pe locul 2.820 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 463,8 ‰ | 438,5 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.845 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 41,4 m² | 49,7 m² | 50,3 m² | pe locul 2.600 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Micfalău | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 5,63 km | 2,01 km | 6,17 km | pe locul 561 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 61 m³ | 2.212 m³ | 325.688 m³ | pe locul 929 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Micfalău | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 25,5 ‰ | 31,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.923 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,78 ‰ | 1,34 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.872 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Micfalău | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 58 ‰ | 242 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.945 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,6% | 3,9% | 2,3% | pe locul 1.041 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Micfalău | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 1,4 înnoptări | 3,2 | 0,4 | pe locul 278 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 343 ‰ | 835 ‰ | 200 ‰ | pe locul 472 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 21,4 ‰ | 29,7 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 454 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Micfalău | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 38,6 m³ | 33,4 m³ | 27,2 m³ | pe locul 718 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 4,03 km | 4,46 km | 4,05 km | pe locul 853 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Micfalău | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,59 ‰ | 1,99 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.194 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,59 ‰ | 0,45 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 790 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,59 ‰ | 0,74 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 773 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Micfalău | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 77 ‰ | 147 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.170 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 593 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Micfalău
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor24 · 27,6%
- Industria prelucrătoare14 · 16,1%
- Transport și depozitare13 · 14,9%
- Construcții11 · 12,6%
- Agricultură, silvicultură și pescuit6 · 6,9%
- Hoteluri și restaurante6 · 6,9%
- Activități administrative și servicii de suport3 · 3,4%
- Alte activități de servicii3 · 3,4%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor16 · 18,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor13 · 14,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte12 · 13,8%
- Lucrări speciale de construcții10 · 11,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație6 · 6,9%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe4 · 4,6%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)4 · 4,6%
- Fabricarea altor produse din minerale nemetalice4 · 4,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi4 · 4,6%
- Silvicultură și exploatare forestieră3 · 3,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Micfalău?
Populația localității Micfalău este de 1.686 (2026), pe locul 2.596 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Micfalău?
Micfalău are o suprafață de 37,6 km², cu o densitate a populației de 45 loc./km².
Populația din Micfalău crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Micfalău a trecut de la 1.852 la 1.686, adică o variație de −9,0%.
Unde se află Micfalău?
Micfalău se află în județul Covasna. Latitudine 46,062, longitudine 25,862.
Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Micfalău?
În Micfalău, „Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³)” se situează la 61 m³ (2025), pe locul 929 dintre localități (1.023 în total); mediana națională este 269 m³.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Micfalău?
În Micfalău, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 11,9 ‰ (2025), pe locul 2.815 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Care localități se învecinează cu Micfalău?
Cele mai apropiate de Micfalău sunt: Bixad (4,4 km), Malnaș (5,5 km), Turia (8,9 km), Băile Tușnad (9,2 km), Bodoc (9,7 km).