NACE 58
Activități de editare: societăți active pe localitate
Activități de editare: societăți active în număr de 72.372, adică 2,2% din totalul național. Primul loc: București.
Clasament după numărul de societăți active
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | București | 26.260 | 3,4% |
| 2 | Cluj-Napoca | 4.065 | 3,5% |
| 3 | Iași | 2.741 | 3,6% |
| 4 | Brașov | 2.211 | 2,8% |
| 5 | Timișoara | 2.148 | 2,7% |
| 6 | Constanța | 1.217 | 1,9% |
| 7 | Oradea | 1.155 | 2,2% |
| 8 | Sibiu | 926 | 2,5% |
| 9 | Voluntari | 857 | 2,7% |
| 10 | Craiova | 823 | 1,9% |
| 11 | Ploiești | 776 | 2,3% |
| 12 | Galați | 666 | 2,0% |
| 13 | Pitești | 643 | 2,0% |
| 14 | Târgu Mureș | 627 | 2,3% |
| 15 | Arad | 589 | 1,7% |
| 16 | Popești-Leordeni | 538 | 2,6% |
| 17 | Florești | 529 | 2,8% |
| 18 | Baia Mare | 473 | 2,1% |
| 19 | Bacău | 458 | 1,9% |
| 20 | Chiajna | 433 | 2,5% |
| 21 | Bragadiru | 388 | 2,1% |
| 22 | Otopeni | 372 | 3,0% |
| 23 | Alba Iulia | 344 | 2,1% |
| 24 | Suceava | 321 | 1,8% |
| 25 | Satu Mare | 316 | 1,8% |
| 26 | Râmnicu Vâlcea | 314 | 1,9% |
| 27 | Târgoviște | 310 | 2,2% |
| 28 | Buzău | 305 | 1,8% |
| 29 | Miroslava | 300 | 3,3% |
| 30 | Târgu Jiu | 292 | 1,8% |
| 31 | Deva | 288 | 2,3% |
| 32 | Piatra Neamț | 285 | 2,0% |
| 33 | Dumbrăvița | 269 | 2,6% |
| 34 | Corbeanca | 265 | 3,8% |
| 35 | Bistrița | 253 | 1,6% |
| 36 | Focșani | 234 | 1,9% |
| 37 | Brăila | 214 | 1,2% |
| 38 | Sfântu Gheorghe | 209 | 2,7% |
| 39 | Tunari | 207 | 3,4% |
| 40 | Valea Lupului | 202 | 3,8% |
| 41 | Giroc | 199 | 2,2% |
| 42 | Pantelimon | 194 | 1,8% |
| 43 | Miercurea Ciuc | 187 | 2,7% |
| 44 | Tulcea | 182 | 1,7% |
| 45 | Botoșani | 182 | 1,9% |
| 46 | Zalău | 176 | 1,7% |
| 47 | Slatina | 167 | 1,6% |
| 48 | Odorheiu Secuiesc | 159 | 2,5% |
| 49 | Șelimbăr | 157 | 2,6% |
| 50 | Mogoșoaia | 156 | 3,5% |
Clasament după ponderea activității în totalul societăților (zone medii și mari)
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | Bunești | 8 | 6,3% |
| 2 | Dobrovăț | 7 | 4,0% |
| 3 | Căzănești | 3 | 3,9% |
| 4 | Corbeanca | 265 | 3,8% |
| 5 | Valea Lupului | 202 | 3,8% |
| 6 | Sângeru | 6 | 3,8% |
| 7 | Slănic | 16 | 3,7% |
| 8 | Păuleni-Ciuc | 10 | 3,6% |
| 9 | Iași | 2.741 | 3,6% |
| 10 | Cluj-Napoca | 4.065 | 3,5% |
| 11 | Lunca de Sus | 6 | 3,5% |
| 12 | Mogoșoaia | 156 | 3,5% |
| 13 | Golești | 9 | 3,5% |
| 14 | București | 26.260 | 3,4% |
| 15 | Scorțeni | 5 | 3,4% |
| 16 | Tunari | 207 | 3,4% |
| 17 | Pișcolt | 5 | 3,4% |
| 18 | Văleni-Dâmbovița | 6 | 3,4% |
| 19 | Bunești | 9 | 3,3% |
| 20 | Plopiș | 5 | 3,3% |
| 21 | Băiculești | 17 | 3,3% |
| 22 | Miroslava | 300 | 3,3% |
| 23 | Balotești | 148 | 3,2% |
| 24 | Cristești | 7 | 3,2% |
| 25 | Aluniș | 4 | 3,1% |
| 26 | Șoimi | 4 | 3,1% |
| 27 | Baia de Criș | 7 | 3,1% |
| 28 | Traian Vuia | 7 | 3,1% |
| 29 | Plopu | 7 | 3,0% |
| 30 | Rediu | 85 | 3,0% |