Castelu: populație și statistici
Castelu are o populație de 5.927 (2026), pe o suprafață de 58,4 km², cu o densitate a populației de 101 loc./km². Se află pe locul 582 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +9,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 5.927
- 58,4 km²
- 101 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Constanța după populație: Castelu ocupă locul 22 (număr de localități: 70).
Locuințe la 1 000 de locuitori: 253,6 ‰ în Castelu, față de o medie de 459,8 ‰ în județul Constanța și 470,2 ‰ la nivel național.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: 16,9 ‰ în Castelu, față de o medie de 6,6 ‰ în județul Constanța și 6,7 ‰ la nivel național.
Castelu: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 61).
Castelu în cifre
Unde se află Castelu?
Populația din Castelu în timp
Populația localității Castelu a fost de 5.419 în 2016 și de 5.927 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 5.640 |
| 2022 | 5.674 |
| 2023 | 5.701 |
| 2024 | 5.771 |
| 2025 | 5.843 |
| 2026 | 5.927 |
Știați că?
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 8.185.
- Cea mai apropiată localitate este Cuza Vodă, la 6,6 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Medgidia (populație: 41.688), la 8,8 km distanță.
Toți indicatorii pentru Castelu
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Castelu | Constanța | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 21,6 ‰ | 19,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 696 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,2 ‰ | 20,3 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.819 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 16,9 ‰ | 6,6 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 27 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 8,9 ‰ | 10,7 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.788 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Castelu | Constanța | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,25 km | 4,56 km | 7,67 km | pe locul 1.991 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 7,42 ‰ | 2,01 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 136 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.503 | 341.463 | 10.177.161 | pe locul 1.532 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 253,6 ‰ | 459,8 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 3.145 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 56,9 m² | 50,3 m² | 50,3 m² | pe locul 877 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,17 ‰ | 5,57 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.875 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Castelu | Constanța | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 24,8 ‰ | 66,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.996 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,02 ‰ | 4,12 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.641 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Castelu | Constanța | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 67 ‰ | 259 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.656 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 6,4% | 1,3% | 2,3% | pe locul 492 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Castelu | Constanța | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 27,0 m³ | 54,9 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.343 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 1,94 km | 2,97 km | 4,05 km | pe locul 1.353 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Castelu | Constanța | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,17 ‰ | 3,89 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.750 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,17 ‰ | 0,61 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.708 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,34 ‰ | 1,47 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.547 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Castelu | Constanța | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 188 ‰ | 179 ‰ | 91 ‰ | pe locul 156 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,7 la 10 000 loc. | 2,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.808 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Castelu
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor90 · 26,2%
- Transport și depozitare57 · 16,6%
- Activități administrative și servicii de suport32 · 9,3%
- Construcții29 · 8,4%
- Industria prelucrătoare26 · 7,6%
- Activități profesionale, științifice și tehnice19 · 5,5%
- Agricultură, silvicultură și pescuit18 · 5,2%
- Hoteluri și restaurante18 · 5,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor61 · 17,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor51 · 14,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte44 · 12,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi33 · 9,6%
- Lucrări speciale de construcții29 · 8,4%
- Construcții de clădiri22 · 6,4%
- Activități de închiriere și leasing20 · 5,8%
- Lucrări de geniu civil18 · 5,2%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe17 · 4,9%
- Restaurante și alte activități de alimentație16 · 4,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Castelu?
Populația localității Castelu este de 5.927 (2026), pe locul 582 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Castelu?
Castelu are o suprafață de 58,4 km², cu o densitate a populației de 101 loc./km².
Populația din Castelu crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Castelu a trecut de la 5.419 la 5.927, adică o variație de +9,4%.
Unde se află Castelu?
Castelu se află în județul Constanța. Latitudine 44,272, longitudine 28,367.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Castelu?
În Castelu, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 253,6 ‰ (2025), pe locul 3.145 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Castelu?
În Castelu, „Născuți vii la 1 000 de locuitori” se situează la 16,9 ‰ (2025), pe locul 27 dintre localități (3.157 în total); mediana națională este 6,9 ‰.
Care localități se învecinează cu Castelu?
Cele mai apropiate de Castelu sunt: Cuza Vodă (6,6 km), Poarta Albă (6,7 km), Medgidia (8,8 km), Murfatlar (11 km), Tortoman (12 km).