NACE 32
Alte activități de fabricație: societăți active pe localitate
Alte activități de fabricație: societăți active în număr de 33.446, adică 1,0% din totalul național. Primul loc: București.
Clasament după numărul de societăți active
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | București | 7.002 | 0,9% |
| 2 | Cluj-Napoca | 1.211 | 1,1% |
| 3 | Brașov | 914 | 1,1% |
| 4 | Iași | 911 | 1,2% |
| 5 | Timișoara | 763 | 0,9% |
| 6 | Constanța | 681 | 1,0% |
| 7 | Oradea | 526 | 1,0% |
| 8 | Pitești | 489 | 1,6% |
| 9 | Craiova | 480 | 1,1% |
| 10 | Sibiu | 428 | 1,1% |
| 11 | Ploiești | 416 | 1,2% |
| 12 | Arad | 378 | 1,1% |
| 13 | Galați | 370 | 1,1% |
| 14 | Târgu Mureș | 323 | 1,2% |
| 15 | Bacău | 290 | 1,2% |
| 16 | Voluntari | 273 | 0,8% |
| 17 | Suceava | 239 | 1,4% |
| 18 | Baia Mare | 238 | 1,0% |
| 19 | Târgu Jiu | 222 | 1,3% |
| 20 | Râmnicu Vâlcea | 218 | 1,3% |
| 21 | Buzău | 217 | 1,3% |
| 22 | Brăila | 216 | 1,3% |
| 23 | Satu Mare | 199 | 1,2% |
| 24 | Alba Iulia | 198 | 1,2% |
| 25 | Florești | 194 | 1,0% |
| 26 | Târgoviște | 188 | 1,3% |
| 27 | Popești-Leordeni | 185 | 0,9% |
| 28 | Chiajna | 184 | 1,1% |
| 29 | Bistrița | 178 | 1,1% |
| 30 | Piatra Neamț | 175 | 1,2% |
| 31 | Bragadiru | 168 | 0,9% |
| 32 | Focșani | 158 | 1,3% |
| 33 | Deva | 148 | 1,2% |
| 34 | Otopeni | 131 | 1,1% |
| 35 | Sfântu Gheorghe | 127 | 1,7% |
| 36 | Turda | 119 | 1,5% |
| 37 | Miercurea Ciuc | 118 | 1,7% |
| 38 | Câmpina | 114 | 1,7% |
| 39 | Tulcea | 112 | 1,1% |
| 40 | Reghin | 110 | 1,9% |
| 41 | Miroslava | 106 | 1,1% |
| 42 | Botoșani | 105 | 1,1% |
| 43 | Reșița | 105 | 1,2% |
| 44 | Pantelimon | 102 | 0,9% |
| 45 | Slatina | 99 | 0,9% |
| 46 | Odorheiu Secuiesc | 98 | 1,6% |
| 47 | Drobeta-Turnu Severin | 96 | 0,9% |
| 48 | Onești | 96 | 1,6% |
| 49 | Zalău | 95 | 0,9% |
| 50 | Dumbrăvița | 93 | 0,9% |
Clasament după ponderea activității în totalul societăților (zone medii și mari)
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | Lopadea Nouă | 17 | 7,0% |
| 2 | Movileni | 9 | 5,3% |
| 3 | Breaza | 16 | 5,3% |
| 4 | Vulturești | 3 | 4,4% |
| 5 | George Enescu | 3 | 4,3% |
| 6 | Crețeni | 4 | 3,6% |
| 7 | Roești | 3 | 3,6% |
| 8 | Sănduleni | 5 | 3,4% |
| 9 | Andrășești | 4 | 3,4% |
| 10 | Șimonești | 8 | 3,3% |
| 11 | Brăduț | 7 | 3,2% |
| 12 | Năpradea | 7 | 3,2% |
| 13 | Vâlcele | 6 | 3,2% |
| 14 | Feliceni | 16 | 3,2% |
| 15 | Tușnad | 4 | 3,2% |
| 16 | Mugeni | 10 | 3,2% |
| 17 | Șotrile | 8 | 3,2% |
| 18 | Gâlgău | 6 | 3,1% |
| 19 | Istria | 5 | 3,1% |
| 20 | Valea Lungă | 6 | 3,0% |
| 21 | Negomir | 6 | 3,0% |
| 22 | Curățele | 7 | 3,0% |
| 23 | Răcoasa | 3 | 2,9% |
| 24 | Dealu | 13 | 2,9% |
| 25 | Ilieni | 9 | 2,9% |
| 26 | Aluniș | 6 | 2,9% |
| 27 | Bălăcița | 3 | 2,8% |
| 28 | Suseni | 5 | 2,8% |
| 29 | Nușeni | 5 | 2,7% |
| 30 | Sânsimion | 6 | 2,7% |
Alte activități din secțiunea „Industria prelucrătoare”
Fabricarea produselor alimentareFabricarea băuturilorFabricarea produselor din tutunFabricarea produselor textileFabricarea articolelor de îmbrăcăminteFabricarea produselor din piele și a articolelor similarePrelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)Fabricarea hârtiei și a produselor din hârtieTipărire și reproducerea pe suporturi a înregistrărilorFabricarea produselor de cocserie și a produselor rafinate din petrolFabricarea substanțelor și a produselor chimiceFabricarea produselor farmaceutice de bază și a preparatelor farmaceuticeFabricarea produselor din cauciuc și mase plasticeFabricarea altor produse din minerale nemetaliceProducția de metale de bazăFabricarea produselor metalice, exclusiv mașini, utilaje și instalațiiFabricarea calculatoarelor, a produselor electronice și opticeFabricarea echipamentelor electriceFabricarea de mașini și echipamente n.c.a.Fabricarea autovehiculelor, remorcilor și semiremorcilorFabricarea altor mijloace de transportFabricarea mobileiRepararea și instalarea mașinilor și echipamentelor