NACE 85
Învățământ: societăți active pe localitate
Învățământ: societăți active în număr de 87.266, adică 2,6% din totalul național. Primul loc: București.
Clasament după numărul de societăți active
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | București | 26.847 | 3,5% |
| 2 | Cluj-Napoca | 4.359 | 3,8% |
| 3 | Brașov | 3.089 | 3,8% |
| 4 | Iași | 2.824 | 3,7% |
| 5 | Timișoara | 2.597 | 3,2% |
| 6 | Constanța | 1.799 | 2,8% |
| 7 | Oradea | 1.338 | 2,5% |
| 8 | Sibiu | 1.319 | 3,5% |
| 9 | Craiova | 1.214 | 2,8% |
| 10 | Ploiești | 1.065 | 3,1% |
| 11 | Voluntari | 1.019 | 3,2% |
| 12 | Galați | 948 | 2,8% |
| 13 | Târgu Mureș | 874 | 3,2% |
| 14 | Pitești | 872 | 2,8% |
| 15 | Arad | 827 | 2,4% |
| 16 | Florești | 740 | 3,9% |
| 17 | Bacău | 682 | 2,8% |
| 18 | Popești-Leordeni | 640 | 3,1% |
| 19 | Baia Mare | 601 | 2,6% |
| 20 | Chiajna | 545 | 3,1% |
| 21 | Otopeni | 512 | 4,1% |
| 22 | Suceava | 490 | 2,8% |
| 23 | Bragadiru | 478 | 2,6% |
| 24 | Alba Iulia | 471 | 2,9% |
| 25 | Râmnicu Vâlcea | 453 | 2,8% |
| 26 | Piatra Neamț | 416 | 2,9% |
| 27 | Târgoviște | 410 | 2,9% |
| 28 | Târgu Jiu | 405 | 2,5% |
| 29 | Satu Mare | 394 | 2,3% |
| 30 | Buzău | 385 | 2,2% |
| 31 | Bistrița | 379 | 2,4% |
| 32 | Brăila | 375 | 2,2% |
| 33 | Dumbrăvița | 373 | 3,6% |
| 34 | Miroslava | 342 | 3,7% |
| 35 | Deva | 324 | 2,6% |
| 36 | Focșani | 307 | 2,5% |
| 37 | Corbeanca | 300 | 4,4% |
| 38 | Giroc | 299 | 3,3% |
| 39 | Pantelimon | 288 | 2,7% |
| 40 | Miercurea Ciuc | 270 | 4,0% |
| 41 | Tulcea | 256 | 2,4% |
| 42 | Botoșani | 243 | 2,5% |
| 43 | Sfântu Gheorghe | 240 | 3,1% |
| 44 | Slatina | 227 | 2,1% |
| 45 | Valea Lupului | 225 | 4,3% |
| 46 | Odorheiu Secuiesc | 223 | 3,6% |
| 47 | Dobroești | 219 | 2,5% |
| 48 | Șelimbăr | 206 | 3,4% |
| 49 | Tunari | 203 | 3,3% |
| 50 | Drobeta-Turnu Severin | 198 | 1,9% |
Clasament după ponderea activității în totalul societăților (zone medii și mari)
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | Dobrești | 4 | 6,3% |
| 2 | Bărbulețu | 5 | 5,9% |
| 3 | Ciceu | 12 | 5,2% |
| 4 | Ciurila | 45 | 5,1% |
| 5 | Porumbeni | 8 | 5,1% |
| 6 | Leliceni | 17 | 5,1% |
| 7 | Azuga | 33 | 4,9% |
| 8 | Lerești | 22 | 4,6% |
| 9 | Ciulnița | 11 | 4,5% |
| 10 | Feleacu | 83 | 4,4% |
| 11 | Corbeanca | 300 | 4,4% |
| 12 | Mileanca | 3 | 4,3% |
| 13 | Cândești | 3 | 4,3% |
| 14 | Valea Lupului | 225 | 4,3% |
| 15 | Mogoșoaia | 192 | 4,3% |
| 16 | Gălăuțaș | 3 | 4,2% |
| 17 | Runcu | 14 | 4,2% |
| 18 | Lupșanu | 10 | 4,2% |
| 19 | Otopeni | 512 | 4,1% |
| 20 | Jirlău | 4 | 4,1% |
| 21 | Lunca de Sus | 7 | 4,1% |
| 22 | Movila Banului | 7 | 4,0% |
| 23 | Fărcaș | 5 | 4,0% |
| 24 | Miercurea Ciuc | 270 | 4,0% |
| 25 | Balotești | 183 | 3,9% |
| 26 | Bunești | 5 | 3,9% |
| 27 | Rediu | 111 | 3,9% |
| 28 | Florești | 740 | 3,9% |
| 29 | Chinteni | 55 | 3,9% |
| 30 | Crevedia | 80 | 3,9% |