Răbăgani: populație și statistici
Răbăgani are o populație de 1.955 (2026), pe o suprafață de 36,5 km², cu o densitate a populației de 53,6 loc./km². Se află pe locul 2.360 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −2,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.955
- 36,5 km²
- 54 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bihor după populație: Răbăgani ocupă locul 85 (număr de localități: 101).
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: 13,35 km în Răbăgani, față de o medie de 4,53 km în județul Bihor și 3,05 km la nivel național.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: 20,82 km în Răbăgani, față de o medie de 6,40 km în județul Bihor și 4,84 km la nivel național.
Răbăgani: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Lucrări speciale de construcții (număr de societăți: 21).
Răbăgani în cifre
Unde se află Răbăgani?
Populația din Răbăgani în timp
Populația localității Răbăgani a fost de 2.001 în 2016 și de 1.955 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.952 |
| 2022 | 1.957 |
| 2023 | 1.942 |
| 2024 | 1.949 |
| 2025 | 1.974 |
| 2026 | 1.955 |
Știați că?
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- „Medici de familie la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 5.106.
- Cea mai apropiată localitate este Sâmbăta, la 6,2 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Holod (populație: 3.293), la 10 km distanță.
Toți indicatorii pentru Răbăgani
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Răbăgani | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,9 ‰ | 17,5 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.608 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 21,5 ‰ | 16,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 642 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 10,7 ‰ | 8,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 329 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 16,4 ‰ | 11,1 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 776 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Răbăgani | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 20,82 km | 6,40 km | 7,67 km | pe locul 138 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.085 | 303.393 | 10.177.161 | pe locul 2.285 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 555,0 ‰ | 499,0 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 888 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 62,9 m² | 50,2 m² | 50,3 m² | pe locul 437 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,02 ‰ | 3,89 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.130 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Răbăgani | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 33,8 ‰ | 69,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.248 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,56 ‰ | 4,52 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.215 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Răbăgani | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 83 ‰ | 282 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.301 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,7% | 1,4% | 2,3% | pe locul 1.011 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Răbăgani | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 70,6 m³ | 41,6 m³ | 27,2 m³ | pe locul 178 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 13,35 km | 4,53 km | 4,05 km | pe locul 72 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Răbăgani | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 1,02 ‰ | 4,34 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 484 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 1,02 ‰ | 0,72 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 127 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 1,02 ‰ | 1,14 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 221 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Răbăgani | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 97 ‰ | 183 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.359 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,1 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 828 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Răbăgani
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor35 · 21,3%
- Construcții22 · 13,4%
- Transport și depozitare22 · 13,4%
- Industria prelucrătoare17 · 10,4%
- Activități administrative și servicii de suport16 · 9,8%
- Agricultură, silvicultură și pescuit13 · 7,9%
- Hoteluri și restaurante11 · 6,7%
- Activități profesionale, științifice și tehnice9 · 5,5%
Cele mai frecvente activități
- Lucrări speciale de construcții21 · 12,8%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor20 · 12,2%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor20 · 12,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte19 · 11,6%
- Construcții de clădiri16 · 9,8%
- Lucrări de geniu civil12 · 7,3%
- Restaurante și alte activități de alimentație11 · 6,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi10 · 6,1%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe8 · 4,9%
- Fabricarea produselor alimentare8 · 4,9%
Întrebări frecvente
Care este populația din Răbăgani?
Populația localității Răbăgani este de 1.955 (2026), pe locul 2.360 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Răbăgani?
Răbăgani are o suprafață de 36,5 km², cu o densitate a populației de 54 loc./km².
Populația din Răbăgani crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Răbăgani a trecut de la 2.001 la 1.955, adică o variație de −2,3%.
Unde se află Răbăgani?
Răbăgani se află în județul Bihor. Latitudine 46,746, longitudine 22,245.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Răbăgani?
În Răbăgani, „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori” se situează la 13,35 km (2025), pe locul 72 dintre localități (1.695 în total); mediana națională este 4,05 km.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Răbăgani?
În Răbăgani, „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori” se situează la 20,82 km (2025), pe locul 138 dintre localități (2.728 în total); mediana națională este 7,67 km.
Care localități se învecinează cu Răbăgani?
Cele mai apropiate de Răbăgani sunt: Sâmbăta (6,2 km), Uileacu de Beiuș (6,5 km), Pocola (6,7 km), Pomezeu (7,4 km), Remetea (8,4 km).