Cenad: populație și statistici
Cenad are o populație de 4.642 (2026), pe o suprafață de 85,0 km², cu o densitate a populației de 54,6 loc./km². Se află pe locul 851 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −4,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.642
- 85,0 km²
- 55 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Timiș după populație: Cenad ocupă locul 28 (număr de localități: 99).
Locuințe la 1 000 de locuitori: 374,0 ‰ în Cenad, față de o medie de 472,9 ‰ în județul Timiș și 470,2 ‰ la nivel național.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 0,6% în Cenad, față de o medie de 0,8% în județul Timiș și 2,0% la nivel național.
Cenad: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 50).
Cenad în cifre
Unde se află Cenad?
Populația din Cenad în timp
Populația localității Cenad a fost de 4.865 în 2016 și de 4.642 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.790 |
| 2022 | 4.761 |
| 2023 | 4.745 |
| 2024 | 4.685 |
| 2025 | 4.650 |
| 2026 | 4.642 |
Știați că?
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 11.905.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Sânnicolau Mare (populație: 13.721), la 8,0 km distanță.
Toți indicatorii pentru Cenad
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Cenad | Timiș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,6 ‰ | 26,4 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.131 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,9 ‰ | 23,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.176 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,2 ‰ | 7,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 980 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,9 ‰ | 9,4 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.554 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Cenad | Timiș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 7,86 km | 5,35 km | 7,67 km | pe locul 1.317 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,86 ‰ | 3,31 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.785 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.736 | 362.144 | 10.177.161 | pe locul 1.216 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 374,0 ‰ | 472,9 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.888 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 59,6 m² | 58,8 m² | 50,3 m² | pe locul 667 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,43 ‰ | 6,04 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.629 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Cenad | Timiș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 28,7 ‰ | 79,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.635 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,59 ‰ | 5,18 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.192 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Cenad | Timiș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 210 ‰ | 334 ‰ | 71 ‰ | pe locul 373 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,6% | 0,8% | 2,3% | pe locul 2.803 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Cenad | Timiș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 4,5 ‰ | 14,5 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.075 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Cenad | Timiș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 20,5 m³ | 43,1 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.770 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 2,13 km | 3,51 km | 4,05 km | pe locul 1.298 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Cenad | Timiș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,43 ‰ | 7,92 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.816 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,43 ‰ | 1,06 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.591 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,43 ‰ | 1,29 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.238 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Cenad | Timiș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 81 ‰ | 198 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.994 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,2 la 10 000 loc. | 3,0 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.489 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Cenad
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor76 · 23,1%
- Transport și depozitare48 · 14,6%
- Construcții37 · 11,2%
- Activități administrative și servicii de suport35 · 10,6%
- Hoteluri și restaurante27 · 8,2%
- Industria prelucrătoare21 · 6,4%
- Tranzacții imobiliare20 · 6,1%
- Agricultură, silvicultură și pescuit17 · 5,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor50 · 15,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte44 · 13,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor40 · 12,2%
- Lucrări speciale de construcții35 · 10,6%
- Restaurante și alte activități de alimentație26 · 7,9%
- Construcții de clădiri25 · 7,6%
- Tranzacții imobiliare20 · 6,1%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră17 · 5,2%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe16 · 4,9%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi14 · 4,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Cenad?
Populația localității Cenad este de 4.642 (2026), pe locul 851 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Cenad?
Cenad are o suprafață de 85,0 km², cu o densitate a populației de 55 loc./km².
Populația din Cenad crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Cenad a trecut de la 4.865 la 4.642, adică o variație de −4,6%.
Unde se află Cenad?
Cenad se află în județul Timiș. Latitudine 46,138, longitudine 20,587.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Cenad?
În Cenad, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 374,0 ‰ (2025), pe locul 2.888 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Cenad?
În Cenad, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 0,6% (2026), pe locul 2.803 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Care localități se învecinează cu Cenad?
Cele mai apropiate de Cenad sunt: Sânnicolau Mare (8,0 km), Dudeștii Vechi (12 km), Nădlac (13 km), Saravale (15 km), Sânpetru Mare (17 km).