Reci: populație și statistici
Reci are o populație de 2.274 (2026), pe o suprafață de 55,6 km², cu o densitate a populației de 40,9 loc./km². Se află pe locul 2.091 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −1,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.274
- 55,6 km²
- 41 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Covasna după populație: Reci ocupă locul 27 (număr de localități: 45).
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 242 ‰ în Reci, față de o medie de 242 ‰ în județul Covasna și 252 ‰ la nivel național.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: 0,88 ‰ în Reci, față de o medie de 0,74 ‰ în județul Covasna și 1,08 ‰ la nivel național.
Reci: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 24).
Reci în cifre
Unde se află Reci?
Populația din Reci în timp
Populația localității Reci a fost de 2.300 în 2016 și de 2.274 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.305 |
| 2022 | 2.297 |
| 2023 | 2.292 |
| 2024 | 2.282 |
| 2025 | 2.289 |
| 2026 | 2.274 |
Știați că?
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.789.
- Densitatea populației sale este de 2,2 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Moacșa, la 3,2 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Ozun (populație: 4.641), la 7,4 km distanță.
Toți indicatorii pentru Reci
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Reci | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,2 ‰ | 10,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.211 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,6 ‰ | 11,8 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.508 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,5 ‰ | 7,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.256 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 14,5 ‰ | 11,0 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.176 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Reci | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,68 km | 5,18 km | 7,67 km | pe locul 1.593 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 3,52 ‰ | 1,25 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 446 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.200 | 96.240 | 10.177.161 | pe locul 2.064 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 527,7 ‰ | 438,5 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.124 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 42,7 m² | 49,7 m² | 50,3 m² | pe locul 2.473 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,32 ‰ | 0,99 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 947 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Reci | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 27,3 ‰ | 31,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.758 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,08 ‰ | 1,34 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 887 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Reci | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 242 ‰ | 242 ‰ | 71 ‰ | pe locul 310 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,8% | 3,9% | 2,3% | pe locul 980 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Reci | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 1,1 înnoptări | 3,2 | 0,4 | pe locul 322 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 456 ‰ | 835 ‰ | 200 ‰ | pe locul 392 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 19,3 ‰ | 29,7 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 491 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Reci | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 31,2 m³ | 33,4 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.079 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 5,41 km | 4,46 km | 4,05 km | pe locul 590 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Reci | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,44 ‰ | 1,99 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.774 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,44 ‰ | 0,45 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.536 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,88 ‰ | 0,74 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 332 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Reci | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 104 ‰ | 147 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.120 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.118 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Reci
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor36 · 18,5%
- Industria prelucrătoare25 · 12,8%
- Activități administrative și servicii de suport18 · 9,2%
- Activități profesionale, științifice și tehnice16 · 8,2%
- Construcții15 · 7,7%
- Agricultură, silvicultură și pescuit14 · 7,2%
- Transport și depozitare11 · 5,6%
- Arte, spectacole și activități recreative11 · 5,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor24 · 12,3%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor22 · 11,3%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe13 · 6,7%
- Lucrări speciale de construcții13 · 6,7%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management11 · 5,6%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte10 · 5,1%
- Tranzacții imobiliare10 · 5,1%
- Activități de închiriere și leasing10 · 5,1%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi10 · 5,1%
- Fabricarea produselor alimentare9 · 4,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Reci?
Populația localității Reci este de 2.274 (2026), pe locul 2.091 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Reci?
Reci are o suprafață de 55,6 km², cu o densitate a populației de 41 loc./km².
Populația din Reci crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Reci a trecut de la 2.300 la 2.274, adică o variație de −1,1%.
Unde se află Reci?
Reci se află în județul Covasna. Latitudine 45,850, longitudine 25,933.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Reci?
În Reci, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 242 ‰ (2024), pe locul 310 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Reci?
În Reci, „Farmaciști la 1 000 de locuitori” se situează la 0,88 ‰ (2024), pe locul 332 dintre localități (2.248 în total); mediana națională este 0,47 ‰.
Care localități se învecinează cu Reci?
Cele mai apropiate de Reci sunt: Moacșa (3,2 km), Boroșneu Mare (6,4 km), Ozun (7,4 km), Ghidfalău (8,3 km), Dalnic (8,4 km).