Uileacu de Beiuș: populație și statistici
Uileacu de Beiuș are o populație de 1.812 (2026), pe o suprafață de 44,2 km², cu o densitate a populației de 40,9 loc./km². Se află pe locul 2.498 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −11,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.812
- 44,2 km²
- 41 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bihor după populație: Uileacu de Beiuș ocupă locul 89 (număr de localități: 101).
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): 95,5 m³ în Uileacu de Beiuș, față de o medie de 41,6 m³ în județul Bihor și 39,9 m³ la nivel național.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 65 ‰ în Uileacu de Beiuș, față de o medie de 183 ‰ în județul Bihor și 163 ‰ la nivel național.
Uileacu de Beiuș: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 19).
Uileacu de Beiuș în cifre
Unde se află Uileacu de Beiuș?
localități vecine
- Pocola4,4 km · 1.366
- Răbăgani6,5 km · 1.955
- Șoimi9,0 km · 2.316
- Remetea10 km · 2.864
- Beiuș10 km · 10.345
- Căpâlna11 km · 1.311
- Sâmbăta12 km · 1.293
- Finiș12 km · 3.593
Toate localitățile din județul Bihor
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Uileacu de Beiuș în timp
Populația localității Uileacu de Beiuș a fost de 2.056 în 2016 și de 1.812 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.927 |
| 2022 | 1.887 |
| 2023 | 1.851 |
| 2024 | 1.837 |
| 2025 | 1.829 |
| 2026 | 1.812 |
Știați că?
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.197.
- Densitatea populației sale este de 2,2 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Pocola, la 4,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Remetea (populație: 2.864), la 10 km distanță.
Toți indicatorii pentru Uileacu de Beiuș
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Uileacu de Beiuș | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,0 ‰ | 17,5 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.575 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,3 ‰ | 16,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.055 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,6 ‰ | 8,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.716 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 13,2 ‰ | 11,1 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.514 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Uileacu de Beiuș | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 12,42 km | 6,40 km | 7,67 km | pe locul 590 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 901 | 303.393 | 10.177.161 | pe locul 2.632 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 497,2 ‰ | 499,0 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.435 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 58,6 m² | 50,2 m² | 50,3 m² | pe locul 733 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,55 ‰ | 3,89 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.505 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Uileacu de Beiuș | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 36,4 ‰ | 69,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.048 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,31 ‰ | 4,52 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 760 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Uileacu de Beiuș | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 65 ‰ | 282 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.726 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,7% | 1,4% | 2,3% | pe locul 1.928 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Uileacu de Beiuș | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 95,5 m³ | 41,6 m³ | 27,2 m³ | pe locul 75 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 4,97 km | 4,53 km | 4,05 km | pe locul 663 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Uileacu de Beiuș | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,55 ‰ | 4,34 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.309 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,55 ‰ | 0,72 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 937 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,55 ‰ | 1,14 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 864 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Uileacu de Beiuș | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 65 ‰ | 183 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.617 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,5 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 688 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Uileacu de Beiuș
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor27 · 19,9%
- Construcții19 · 14,0%
- Transport și depozitare17 · 12,5%
- Industria prelucrătoare15 · 11,0%
- Hoteluri și restaurante9 · 6,6%
- Activități profesionale, științifice și tehnice8 · 5,9%
- Alte activități de servicii7 · 5,1%
- Activități administrative și servicii de suport6 · 4,4%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor19 · 14,0%
- Lucrări speciale de construcții18 · 13,2%
- Construcții de clădiri15 · 11,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor15 · 11,0%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte15 · 11,0%
- Lucrări de geniu civil8 · 5,9%
- Restaurante și alte activități de alimentație8 · 5,9%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi6 · 4,4%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe5 · 3,7%
- Repararea și instalarea mașinilor și echipamentelor5 · 3,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Uileacu de Beiuș?
Populația localității Uileacu de Beiuș este de 1.812 (2026), pe locul 2.498 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Uileacu de Beiuș?
Uileacu de Beiuș are o suprafață de 44,2 km², cu o densitate a populației de 41 loc./km².
Populația din Uileacu de Beiuș crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Uileacu de Beiuș a trecut de la 2.056 la 1.812, adică o variație de −11,9%.
Unde se află Uileacu de Beiuș?
Uileacu de Beiuș se află în județul Bihor. Latitudine 46,689, longitudine 22,229.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Uileacu de Beiuș?
În Uileacu de Beiuș, „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)” se situează la 95,5 m³ (2025), pe locul 75 dintre localități (2.656 în total); mediana națională este 27,2 m³.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Uileacu de Beiuș?
În Uileacu de Beiuș, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 65 ‰ (2025), pe locul 2.617 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Care localități se învecinează cu Uileacu de Beiuș?
Cele mai apropiate de Uileacu de Beiuș sunt: Pocola (4,4 km), Răbăgani (6,5 km), Șoimi (9,0 km), Remetea (10 km), Beiuș (10 km).