Satchinez: populație și statistici
Satchinez are o populație de 5.258 (2026), pe o suprafață de 99,8 km², cu o densitate a populației de 52,7 loc./km². Se află pe locul 682 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +4,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 5.258
- 99,8 km²
- 53 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Timiș după populație: Satchinez ocupă locul 25 (număr de localități: 99).
Medici la 1 000 de locuitori: 0,19 ‰ în Satchinez, față de o medie de 7,92 ‰ în județul Timiș și 3,53 ‰ la nivel național.
Locuințe la 1 000 de locuitori: 375,4 ‰ în Satchinez, față de o medie de 472,9 ‰ în județul Timiș și 470,2 ‰ la nivel național.
Satchinez: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 95).
Satchinez în cifre
Unde se află Satchinez?
Populația din Satchinez în timp
Populația localității Satchinez a fost de 5.029 în 2016 și de 5.258 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 5.042 |
| 2022 | 5.063 |
| 2023 | 5.133 |
| 2024 | 5.159 |
| 2025 | 5.216 |
| 2026 | 5.258 |
Știați că?
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 13.985.
- Cea mai apropiată localitate este Biled, la 7,8 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Sânandrei (populație: 9.113), la 13 km distanță.
Toți indicatorii pentru Satchinez
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Satchinez | Timiș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 22,4 ‰ | 26,4 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 622 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,2 ‰ | 23,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.099 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 10,3 ‰ | 7,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 404 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,3 ‰ | 9,4 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.423 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Satchinez | Timiș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 7,23 km | 5,35 km | 7,67 km | pe locul 1.469 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 3,04 ‰ | 3,31 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 544 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.974 | 362.144 | 10.177.161 | pe locul 984 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 375,4 ‰ | 472,9 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.876 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 56,1 m² | 58,8 m² | 50,3 m² | pe locul 943 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,14 ‰ | 6,04 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.047 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Satchinez | Timiș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 3,02 km | 4,05 km | 6,17 km | pe locul 829 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 149 m³ | 10.790 m³ | 325.688 m³ | pe locul 772 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Satchinez | Timiș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 50,2 ‰ | 79,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 482 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,37 ‰ | 5,18 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 405 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Satchinez | Timiș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 256 ‰ | 334 ‰ | 71 ‰ | pe locul 274 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,9% | 0,8% | 2,3% | pe locul 1.803 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Satchinez | Timiș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 24,0 m³ | 43,1 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.519 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Satchinez | Timiș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,19 ‰ | 7,92 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.726 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,19 ‰ | 1,06 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.677 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,19 ‰ | 1,29 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.010 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Satchinez | Timiș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 110 ‰ | 198 ‰ | 91 ‰ | pe locul 945 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,9 la 10 000 loc. | 3,0 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.697 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Satchinez
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor138 · 21,5%
- Transport și depozitare84 · 13,1%
- Activități administrative și servicii de suport68 · 10,6%
- Construcții67 · 10,4%
- Activități profesionale, științifice și tehnice45 · 7,0%
- Industria prelucrătoare43 · 6,7%
- Hoteluri și restaurante38 · 5,9%
- Alte activități de servicii32 · 5,0%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor95 · 14,8%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor83 · 12,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte72 · 11,2%
- Lucrări speciale de construcții63 · 9,8%
- Construcții de clădiri49 · 7,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi41 · 6,4%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră35 · 5,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație33 · 5,1%
- Tranzacții imobiliare30 · 4,7%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi30 · 4,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Satchinez?
Populația localității Satchinez este de 5.258 (2026), pe locul 682 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Satchinez?
Satchinez are o suprafață de 99,8 km², cu o densitate a populației de 53 loc./km².
Populația din Satchinez crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Satchinez a trecut de la 5.029 la 5.258, adică o variație de +4,6%.
Unde se află Satchinez?
Satchinez se află în județul Timiș. Latitudine 45,930, longitudine 21,039.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Satchinez?
În Satchinez, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 0,19 ‰ (2024), pe locul 2.726 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Satchinez?
În Satchinez, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 375,4 ‰ (2025), pe locul 2.876 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Satchinez?
Cele mai apropiate de Satchinez sunt: Biled (7,8 km), Șandra (10 km), Variaș (11 km), Dudeștii Noi (11 km), Becicherecu Mic (11 km).