Sânzieni: populație și statistici
Sânzieni are o populație de 4.468 (2026), pe o suprafață de 99,9 km², cu o densitate a populației de 44,7 loc./km². Se află pe locul 902 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −4,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.468
- 99,9 km²
- 45 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Covasna după populație: Sânzieni ocupă locul 14 (număr de localități: 45).
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): 2,2 m³ în Sânzieni, față de o medie de 33,4 m³ în județul Covasna și 39,9 m³ la nivel național.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 8,5 ‰ în Sânzieni, față de o medie de 11,8 ‰ în județul Covasna și 20,1 ‰ la nivel național.
Sânzieni: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 31).
Sânzieni în cifre
Unde se află Sânzieni?
Populația din Sânzieni în timp
Populația localității Sânzieni a fost de 4.678 în 2016 și de 4.468 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.635 |
| 2022 | 4.609 |
| 2023 | 4.560 |
| 2024 | 4.506 |
| 2025 | 4.479 |
| 2026 | 4.468 |
Știați că?
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 13.986.
- Densitatea populației sale este de 2,0 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Poian, la 4,0 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Târgu Secuiesc (populație: 18.394), la 9,5 km distanță.
Toți indicatorii pentru Sânzieni
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Sânzieni | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 7,4 ‰ | 10,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 3.078 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 8,5 ‰ | 11,8 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 3.096 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,3 ‰ | 7,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 942 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,3 ‰ | 11,0 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.423 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Sânzieni | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 2,69 km | 5,18 km | 7,67 km | pe locul 2.502 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,67 ‰ | 1,25 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.976 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.046 | 96.240 | 10.177.161 | pe locul 911 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 457,9 ‰ | 438,5 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.924 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 49,5 m² | 49,7 m² | 50,3 m² | pe locul 1.668 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,22 ‰ | 0,99 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.841 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Sânzieni | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 3,89 km | 2,01 km | 6,17 km | pe locul 757 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 66 m³ | 2.212 m³ | 325.688 m³ | pe locul 918 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Sânzieni | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 14,3 ‰ | 31,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.844 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,34 ‰ | 1,34 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.278 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Sânzieni | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 47 ‰ | 242 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.331 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,0% | 3,9% | 2,3% | pe locul 1.732 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Sânzieni | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 2,2 m³ | 33,4 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.609 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Sânzieni | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,45 ‰ | 1,99 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.709 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,45 ‰ | 0,45 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.452 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,22 ‰ | 0,74 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.937 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Sânzieni | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 112 ‰ | 147 ‰ | 91 ‰ | pe locul 888 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.489 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Sânzieni
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor42 · 25,3%
- Transport și depozitare19 · 11,4%
- Industria prelucrătoare17 · 10,2%
- Activități administrative și servicii de suport17 · 10,2%
- Agricultură, silvicultură și pescuit13 · 7,8%
- Activități profesionale, științifice și tehnice13 · 7,8%
- Hoteluri și restaurante8 · 4,8%
- Arte, spectacole și activități recreative8 · 4,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor31 · 18,7%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor31 · 18,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte15 · 9,0%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe12 · 7,2%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi12 · 7,2%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi9 · 5,4%
- Fabricarea produselor alimentare8 · 4,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație7 · 4,2%
- Activități de arhitectură și inginerie; activități de testări și analize tehnice7 · 4,2%
- Lucrări speciale de construcții6 · 3,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Sânzieni?
Populația localității Sânzieni este de 4.468 (2026), pe locul 902 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Sânzieni?
Sânzieni are o suprafață de 99,9 km², cu o densitate a populației de 45 loc./km².
Populația din Sânzieni crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Sânzieni a trecut de la 4.678 la 4.468, adică o variație de −4,5%.
Unde se află Sânzieni?
Sânzieni se află în județul Covasna. Latitudine 46,083, longitudine 26,110.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Sânzieni?
În Sânzieni, „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)” se situează la 2,2 m³ (2025), pe locul 2.609 dintre localități (2.656 în total); mediana națională este 27,2 m³.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Sânzieni?
În Sânzieni, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 8,5 ‰ (2025), pe locul 3.096 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Care localități se învecinează cu Sânzieni?
Cele mai apropiate de Sânzieni sunt: Poian (4,0 km), Mereni (9,4 km), Târgu Secuiesc (9,5 km), Estelnic (9,6 km), Turia (10 km).