Mănăștiur: populație și statistici
Mănăștiur are o populație de 1.676 (2026), pe o suprafață de 41,9 km², cu o densitate a populației de 40,0 loc./km². Se află pe locul 2.607 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −3,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.676
- 41,9 km²
- 40 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Timiș după populație: Mănăștiur ocupă locul 82 (număr de localități: 99).
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: 15,51 km în Mănăștiur, față de o medie de 3,51 km în județul Timiș și 3,05 km la nivel național.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 285 ‰ în Mănăștiur, față de o medie de 334 ‰ în județul Timiș și 252 ‰ la nivel național.
Mănăștiur: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 23).
Mănăștiur în cifre
Unde se află Mănăștiur?
localități vecine
- Ohaba Lungă8,0 km · 914
- Bethausen8,9 km · 2.873
- Dumbrava9,3 km · 2.688
- Făget10 km · 7.544
- Traian Vuia11 km · 2.138
- Birchiș13 km · 1.729
- Bara14 km · 358
- Bata14 km · 1.038
Toate localitățile din județul Timiș
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Mănăștiur în timp
Populația localității Mănăștiur a fost de 1.732 în 2016 și de 1.676 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.708 |
| 2022 | 1.697 |
| 2023 | 1.677 |
| 2024 | 1.680 |
| 2025 | 1.690 |
| 2026 | 1.676 |
Știați că?
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- „Locuințe existente”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 5.866.
- Densitatea populației sale este de 2,3 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Ohaba Lungă, la 8,0 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Bethausen (populație: 2.873), la 8,9 km distanță.
Toți indicatorii pentru Mănăștiur
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Mănăștiur | Timiș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,9 ‰ | 26,4 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.201 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 22,7 ‰ | 23,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 465 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,9 ‰ | 7,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 737 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 13,1 ‰ | 9,4 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.544 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Mănăștiur | Timiș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 11,16 km | 5,35 km | 7,67 km | pe locul 737 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 4,77 ‰ | 3,31 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 267 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 742 | 362.144 | 10.177.161 | pe locul 2.874 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 442,7 ‰ | 472,9 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.111 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 57,8 m² | 58,8 m² | 50,3 m² | pe locul 792 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Mănăștiur | Timiș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 29,2 ‰ | 79,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.596 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,19 ‰ | 5,18 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.398 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Mănăștiur | Timiș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 285 ‰ | 334 ‰ | 71 ‰ | pe locul 202 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,6% | 0,8% | 2,3% | pe locul 1.041 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Mănăștiur | Timiș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 12,5 m³ | 43,1 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.249 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 15,51 km | 3,51 km | 4,05 km | pe locul 46 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Mănăștiur | Timiș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,60 ‰ | 7,92 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.166 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,60 ‰ | 1,06 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 760 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Mănăștiur | Timiș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 110 ‰ | 198 ‰ | 91 ‰ | pe locul 945 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 6,0 la 10 000 loc. | 3,0 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 575 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Mănăștiur
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor30 · 20,3%
- Transport și depozitare17 · 11,5%
- Construcții14 · 9,5%
- Activități administrative și servicii de suport13 · 8,8%
- Agricultură, silvicultură și pescuit11 · 7,4%
- Hoteluri și restaurante11 · 7,4%
- Activități profesionale, științifice și tehnice11 · 7,4%
- Industria prelucrătoare10 · 6,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor23 · 15,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor19 · 12,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte16 · 10,8%
- Lucrări speciale de construcții13 · 8,8%
- Construcții de clădiri10 · 6,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi9 · 6,1%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe8 · 5,4%
- Restaurante și alte activități de alimentație8 · 5,4%
- Tranzacții imobiliare7 · 4,7%
- Activități de închiriere și leasing6 · 4,1%
Întrebări frecvente
Care este populația din Mănăștiur?
Populația localității Mănăștiur este de 1.676 (2026), pe locul 2.607 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Mănăștiur?
Mănăștiur are o suprafață de 41,9 km², cu o densitate a populației de 40 loc./km².
Populația din Mănăștiur crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Mănăștiur a trecut de la 1.732 la 1.676, adică o variație de −3,2%.
Unde se află Mănăștiur?
Mănăștiur se află în județul Timiș. Latitudine 45,879, longitudine 22,055.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Mănăștiur?
În Mănăștiur, „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori” se situează la 15,51 km (2025), pe locul 46 dintre localități (1.695 în total); mediana națională este 4,05 km.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Mănăștiur?
În Mănăștiur, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 285 ‰ (2024), pe locul 202 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Care localități se învecinează cu Mănăștiur?
Cele mai apropiate de Mănăștiur sunt: Ohaba Lungă (8,0 km), Bethausen (8,9 km), Dumbrava (9,3 km), Făget (10 km), Traian Vuia (11 km).