NACE 20

Fabricarea substanțelor și a produselor chimice: societăți active pe localitate

Fabricarea substanțelor și a produselor chimice: societăți active în număr de 8.220, adică 0,2% din totalul național. Primul loc: București.

Clasament după numărul de societăți active

Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.

#LocalitateSocietăți activePondere
1București1.7810,2%
2Cluj-Napoca3070,3%
3Brașov1760,2%
4Iași1660,2%
5Timișoara1620,2%
6Constanța1420,2%
7Oradea1410,3%
8Pitești1070,3%
9Ploiești1040,3%
10Sibiu900,2%
11Craiova760,2%
12Târgu Mureș730,3%
13Arad730,2%
14Baia Mare720,3%
15Galați720,2%
16Voluntari700,2%
17Popești-Leordeni590,3%
18Suceava540,3%
19Râmnicu Vâlcea540,3%
20Buzău540,3%
21Bacău520,2%
22Satu Mare500,3%
23Bragadiru500,3%
24Florești490,3%
25Chiajna480,3%
26Onești440,7%
27Otopeni410,3%
28Târgu Jiu380,2%
29Piatra Neamț370,3%
30Bistrița340,2%
31Slatina320,3%
32Deva320,3%
33Brăila310,2%
34Târgoviște310,2%
35Jilava300,9%
36Mediaș290,5%
37Botoșani290,3%
38Sfântu Gheorghe280,4%
39Alba Iulia270,2%
40Năvodari260,3%
41Zalău250,2%
42Dumbrăvița250,2%
43Buntești253,8%
44Focșani240,2%
45Codlea240,6%
46Afumați230,4%
47Făgăraș230,5%
48Dej230,4%
49Giurgiu220,3%
50Sighetu Marmației220,4%

Clasament după ponderea activității în totalul societăților (zone medii și mari)

#LocalitateSocietăți activePondere
1Buduslău34,9%
2Buntești253,8%
3Praid112,8%
4Nușfalău132,1%
5Șerbăuți32,0%
6Caraula31,9%
7Scărișoara31,8%
8Corni31,8%
9Jidvei51,8%
10Sarasău41,8%
11Crizbav41,7%
12Balș31,7%
13Cocorăștii Mislii61,6%
14Zlatna101,6%
15Oarja51,5%
16Moșna41,5%
17Hida41,5%
18Băneasa41,4%
19Meseșenii de Jos61,4%
20Mărtiniș31,4%
21Mircești31,4%
22Lupeni111,4%
23Poienarii Burchii41,3%
24Malovăț31,3%
25Gura Vadului31,3%
26Ștefan cel Mare31,2%
27Mărășești61,2%
28Coltău31,2%
29Salva31,2%
30Șieu-Măgheruș71,2%

Alte activități din secțiunea „Industria prelucrătoare”