NACE 18
Tipărire și reproducerea pe suporturi a înregistrărilor: societăți active pe localitate
Tipărire și reproducerea pe suporturi a înregistrărilor: societăți active în număr de 38.241, adică 1,1% din totalul național. Primul loc: București.
Clasament după numărul de societăți active
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | București | 11.241 | 1,5% |
| 2 | Cluj-Napoca | 1.583 | 1,4% |
| 3 | Iași | 1.120 | 1,5% |
| 4 | Brașov | 1.065 | 1,3% |
| 5 | Timișoara | 977 | 1,2% |
| 6 | Constanța | 733 | 1,1% |
| 7 | Oradea | 537 | 1,0% |
| 8 | Ploiești | 511 | 1,5% |
| 9 | Craiova | 505 | 1,2% |
| 10 | Sibiu | 440 | 1,2% |
| 11 | Galați | 401 | 1,2% |
| 12 | Arad | 385 | 1,1% |
| 13 | Pitești | 375 | 1,2% |
| 14 | Târgu Mureș | 368 | 1,3% |
| 15 | Voluntari | 358 | 1,1% |
| 16 | Bacău | 328 | 1,3% |
| 17 | Baia Mare | 276 | 1,2% |
| 18 | Târgu Jiu | 269 | 1,6% |
| 19 | Brăila | 259 | 1,5% |
| 20 | Popești-Leordeni | 252 | 1,2% |
| 21 | Chiajna | 228 | 1,3% |
| 22 | Târgoviște | 225 | 1,6% |
| 23 | Florești | 212 | 1,1% |
| 24 | Bragadiru | 208 | 1,1% |
| 25 | Buzău | 207 | 1,2% |
| 26 | Alba Iulia | 205 | 1,3% |
| 27 | Suceava | 205 | 1,2% |
| 28 | Satu Mare | 200 | 1,2% |
| 29 | Piatra Neamț | 189 | 1,3% |
| 30 | Râmnicu Vâlcea | 186 | 1,1% |
| 31 | Bistrița | 175 | 1,1% |
| 32 | Otopeni | 173 | 1,4% |
| 33 | Tulcea | 168 | 1,6% |
| 34 | Pantelimon | 146 | 1,4% |
| 35 | Focșani | 141 | 1,1% |
| 36 | Deva | 139 | 1,1% |
| 37 | Zalău | 133 | 1,3% |
| 38 | Slatina | 127 | 1,2% |
| 39 | Miroslava | 126 | 1,4% |
| 40 | Reșița | 119 | 1,4% |
| 41 | Botoșani | 113 | 1,2% |
| 42 | Miercurea Ciuc | 113 | 1,7% |
| 43 | Sfântu Gheorghe | 112 | 1,5% |
| 44 | Corbeanca | 109 | 1,6% |
| 45 | Drobeta-Turnu Severin | 105 | 1,0% |
| 46 | Vaslui | 104 | 1,3% |
| 47 | Giroc | 103 | 1,1% |
| 48 | Câmpina | 102 | 1,6% |
| 49 | Turda | 101 | 1,3% |
| 50 | Giurgiu | 97 | 1,3% |
Clasament după ponderea activității în totalul societăților (zone medii și mari)
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | Ciolănești | 5 | 4,7% |
| 2 | Valea Argovei | 9 | 3,9% |
| 3 | Caraula | 6 | 3,8% |
| 4 | Mircea Vodă | 5 | 3,8% |
| 5 | Meseșenii de Jos | 14 | 3,3% |
| 6 | Aluniș | 4 | 3,1% |
| 7 | Prundeni | 7 | 3,1% |
| 8 | Jirlău | 3 | 3,1% |
| 9 | C.A. Rosetti | 5 | 3,0% |
| 10 | Florești | 3 | 2,9% |
| 11 | Ciugud | 27 | 2,8% |
| 12 | Drăgănești de Vede | 3 | 2,8% |
| 13 | Jilavele | 5 | 2,7% |
| 14 | Șepreuș | 4 | 2,7% |
| 15 | Mirșid | 6 | 2,6% |
| 16 | Morteni | 3 | 2,5% |
| 17 | Cerna | 5 | 2,5% |
| 18 | Ciulnița | 6 | 2,5% |
| 19 | Bertea | 4 | 2,5% |
| 20 | Fărcaș | 3 | 2,4% |
| 21 | Sălard | 14 | 2,3% |
| 22 | Berceni | 15 | 2,3% |
| 23 | Berești | 3 | 2,3% |
| 24 | Cenei | 6 | 2,2% |
| 25 | Slobozia Moară | 5 | 2,2% |
| 26 | Recea | 8 | 2,2% |
| 27 | Iaslovăț | 3 | 2,2% |
| 28 | Mogoșești-Siret | 3 | 2,1% |
| 29 | Lupșanu | 5 | 2,1% |
| 30 | Conop | 3 | 2,1% |
Alte activități din secțiunea „Industria prelucrătoare”
Fabricarea produselor alimentareFabricarea băuturilorFabricarea produselor din tutunFabricarea produselor textileFabricarea articolelor de îmbrăcăminteFabricarea produselor din piele și a articolelor similarePrelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)Fabricarea hârtiei și a produselor din hârtieFabricarea produselor de cocserie și a produselor rafinate din petrolFabricarea substanțelor și a produselor chimiceFabricarea produselor farmaceutice de bază și a preparatelor farmaceuticeFabricarea produselor din cauciuc și mase plasticeFabricarea altor produse din minerale nemetaliceProducția de metale de bazăFabricarea produselor metalice, exclusiv mașini, utilaje și instalațiiFabricarea calculatoarelor, a produselor electronice și opticeFabricarea echipamentelor electriceFabricarea de mașini și echipamente n.c.a.Fabricarea autovehiculelor, remorcilor și semiremorcilorFabricarea altor mijloace de transportFabricarea mobileiAlte activități de fabricațieRepararea și instalarea mașinilor și echipamentelor