NACE 29

Fabricarea autovehiculelor, remorcilor și semiremorcilor: societăți active pe localitate

Fabricarea autovehiculelor, remorcilor și semiremorcilor: societăți active în număr de 4.519, adică 0,1% din totalul național. Primul loc: București.

Clasament după numărul de societăți active

Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.

#LocalitateSocietăți activePondere
1București9450,1%
2Cluj-Napoca1890,2%
3Brașov1750,2%
4Timișoara1290,2%
5Iași1080,1%
6Pitești960,3%
7Oradea770,1%
8Arad660,2%
9Voluntari600,2%
10Constanța590,1%
11Sibiu550,1%
12Baia Mare520,2%
13Târgu Mureș510,2%
14Ploiești470,1%
15Craiova470,1%
16Galați470,1%
17Otopeni320,3%
18Dej300,5%
19Râmnicu Vâlcea270,2%
20Bragadiru260,1%
21Bacău260,1%
22Săcele260,4%
23Bistrița250,2%
24Dumbrăvița240,2%
25Chiajna230,1%
26Suceava220,1%
27Satu Mare210,1%
28Mediaș200,3%
29Florești200,1%
30Ciorogârla180,9%
31Dobroești180,2%
32Măgurele180,3%
33Sfântu Gheorghe180,2%
34Bascov170,6%
35Mioveni170,5%
36Buzău170,1%
37Târgoviște170,1%
38Târgu Jiu170,1%
39Bradu160,5%
40Baciu160,4%
41Odorheiu Secuiesc160,3%
42Cugir150,8%
43Apahida150,3%
44Deva150,1%
45Miroslava150,2%
46Câmpulung140,3%
47Zalău140,1%
48Popești-Leordeni140,1%
49Buftea130,2%
50Afumați130,2%

Clasament după ponderea activității în totalul societăților (zone medii și mari)

#LocalitateSocietăți activePondere
1Buchin41,7%
2Oarja41,2%
3Robănești31,2%
4Daia31,1%
5Fundeni41,1%
6Popești50,9%
7Ciorogârla180,9%
8Borș110,9%
9Aușeu30,9%
10Colibași30,8%
11Recea30,8%
12Cugir150,8%
13Căteasca50,8%
14Dumbrăveni40,7%
15Budești60,7%
16Miercurea Nirajului40,7%
17Becicherecu Mic50,7%
18Micești40,7%
19Crasna30,7%
20Drajna30,7%
21Tureni30,6%
22Cristești70,6%
23Șura Mică50,6%
24Covasna60,6%
25Livezile30,6%
26Horia40,6%
27Vințu de Jos60,6%
28Bascov170,6%
29Iclod40,6%
30Cârcea110,5%

Alte activități din secțiunea „Industria prelucrătoare”