NACE 11

Fabricarea băuturilor: societăți active pe localitate

Fabricarea băuturilor: societăți active în număr de 6.740, adică 0,2% din totalul național. Primul loc: București.

Clasament după numărul de societăți active

Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.

#LocalitateSocietăți activePondere
1București1.1720,2%
2Cluj-Napoca1920,2%
3Brașov1530,2%
4Iași1290,2%
5Constanța1250,2%
6Timișoara1180,1%
7Sibiu720,2%
8Craiova710,2%
9Pitești670,2%
10Galați660,2%
11Voluntari610,2%
12Oradea540,1%
13Târgu Mureș520,2%
14Ploiești510,1%
15Arad500,1%
16Brăila470,3%
17Baia Mare450,2%
18Bacău370,2%
19Focșani350,3%
20Otopeni350,3%
21Suceava340,2%
22Bârlad340,5%
23Bragadiru330,2%
24Popești-Leordeni320,2%
25Târgu Jiu320,2%
26Odobești292,2%
27Buzău290,2%
28Giurgiu250,3%
29Afumați240,4%
30Satu Mare220,1%
31Chiajna220,1%
32Bistrița220,1%
33Dumbrăvița210,2%
34Panciu212,6%
35Dej210,3%
36Râmnicu Vâlcea200,1%
37Florești200,1%
38Oltenița190,8%
39Dobroești190,2%
40Măgurele190,3%
41Onești190,3%
42Buftea180,3%
43Alexandria170,3%
44Săcele170,3%
45Alba Iulia160,1%
46Slatina160,2%
47Tulcea160,2%
48Miercurea Ciuc160,2%
49Piatra Neamț150,1%
50Gura Vadului156,4%

Clasament după ponderea activității în totalul societăților (zone medii și mari)

#LocalitateSocietăți activePondere
1Gura Vadului156,4%
2Țifești124,1%
3Cârligele84,0%
4Huruiești33,9%
5Șuletea33,8%
6Jariștea83,6%
7Popești73,5%
8Străoane83,5%
9Vârteșcoiu93,4%
10Țepu53,4%
11Beltiug73,2%
12Săhăteni63,1%
13Bolotești93,0%
14Bălțești42,7%
15Crețeni32,7%
16Fitionești32,6%
17Panciu212,6%
18Breaza52,4%
19Cotești112,3%
20Gogoșu42,3%
21Ceptura102,3%
22Stoilești32,3%
23Niculițel62,3%
24Gighera32,2%
25Odobești292,2%
26Cotnari82,2%
27Gârbova42,1%
28Cetate52,0%
29Vurpăr32,0%
30Butoiești32,0%

Alte activități din secțiunea „Industria prelucrătoare”