NACE 15
Fabricarea produselor din piele și a articolelor similare: societăți active pe localitate
Fabricarea produselor din piele și a articolelor similare: societăți active în număr de 5.003, adică 0,1% din totalul național. Primul loc: București.
Clasament după numărul de societăți active
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | București | 1.252 | 0,2% |
| 2 | Cluj-Napoca | 169 | 0,1% |
| 3 | Brașov | 145 | 0,2% |
| 4 | Oradea | 139 | 0,3% |
| 5 | Timișoara | 127 | 0,2% |
| 6 | Iași | 124 | 0,2% |
| 7 | Constanța | 75 | 0,1% |
| 8 | Craiova | 62 | 0,1% |
| 9 | Voluntari | 61 | 0,2% |
| 10 | Sibiu | 58 | 0,2% |
| 11 | Pitești | 53 | 0,2% |
| 12 | Arad | 51 | 0,1% |
| 13 | Huși | 47 | 1,7% |
| 14 | Bacău | 43 | 0,2% |
| 15 | Târgu Mureș | 40 | 0,1% |
| 16 | Vicovu de Sus | 39 | 3,8% |
| 17 | Popești-Leordeni | 38 | 0,2% |
| 18 | Otopeni | 34 | 0,3% |
| 19 | Sebeș | 32 | 0,6% |
| 20 | Baia Mare | 30 | 0,1% |
| 21 | Galați | 30 | 0,1% |
| 22 | Ploiești | 28 | 0,1% |
| 23 | Chiajna | 28 | 0,2% |
| 24 | Alba Iulia | 27 | 0,2% |
| 25 | Reghin | 27 | 0,5% |
| 26 | Râmnicu Vâlcea | 25 | 0,2% |
| 27 | Brăila | 25 | 0,1% |
| 28 | Dej | 24 | 0,4% |
| 29 | Suceava | 23 | 0,1% |
| 30 | Bragadiru | 23 | 0,1% |
| 31 | Piatra Neamț | 22 | 0,2% |
| 32 | Pantelimon | 22 | 0,2% |
| 33 | Florești | 22 | 0,1% |
| 34 | Jilava | 21 | 0,6% |
| 35 | Domnești | 19 | 0,3% |
| 36 | Satu Mare | 19 | 0,1% |
| 37 | Dumbrăvița | 19 | 0,2% |
| 38 | Săcele | 19 | 0,3% |
| 39 | Buzău | 19 | 0,1% |
| 40 | Măgurele | 18 | 0,3% |
| 41 | Codlea | 18 | 0,5% |
| 42 | Târgoviște | 18 | 0,1% |
| 43 | Bistrița | 17 | 0,1% |
| 44 | Ștefăneștii de Jos | 16 | 0,3% |
| 45 | Dobroești | 16 | 0,2% |
| 46 | Botoșani | 16 | 0,2% |
| 47 | Lugoj | 15 | 0,2% |
| 48 | Orăștie | 15 | 0,6% |
| 49 | Corbeanca | 14 | 0,2% |
| 50 | Ghimbav | 14 | 0,5% |
Clasament după ponderea activității în totalul societăților (zone medii și mari)
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | Vicovu de Sus | 39 | 3,8% |
| 2 | Stănilești | 7 | 3,2% |
| 3 | Breaza | 9 | 3,0% |
| 4 | Năpradea | 6 | 2,7% |
| 5 | Gălănești | 6 | 2,7% |
| 6 | Ojdula | 4 | 2,6% |
| 7 | Căianu Mic | 8 | 2,6% |
| 8 | Olari | 3 | 2,2% |
| 9 | Vicovu de Jos | 8 | 2,0% |
| 10 | Scărișoara | 3 | 1,8% |
| 11 | Buhoci | 5 | 1,8% |
| 12 | Huși | 47 | 1,7% |
| 13 | Crăcăoani | 3 | 1,4% |
| 14 | Roșiori | 3 | 1,3% |
| 15 | Ilva Mică | 3 | 1,2% |
| 16 | Crângurile | 4 | 1,2% |
| 17 | Sebiș | 11 | 1,1% |
| 18 | Sic | 6 | 1,1% |
| 19 | Orașu Nou | 3 | 1,0% |
| 20 | Meseșenii de Jos | 4 | 0,9% |
| 21 | Iclod | 6 | 0,8% |
| 22 | Pătrăuți | 3 | 0,8% |
| 23 | Dărmănești | 4 | 0,8% |
| 24 | Valea lui Mihai | 6 | 0,8% |
| 25 | Recea | 3 | 0,8% |
| 26 | Scobinți | 3 | 0,8% |
| 27 | Băiculești | 4 | 0,8% |
| 28 | Becicherecu Mic | 5 | 0,7% |
| 29 | Sântimbru | 3 | 0,7% |
| 30 | Popești | 4 | 0,7% |
Alte activități din secțiunea „Industria prelucrătoare”
Fabricarea produselor alimentareFabricarea băuturilorFabricarea produselor din tutunFabricarea produselor textileFabricarea articolelor de îmbrăcămintePrelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)Fabricarea hârtiei și a produselor din hârtieTipărire și reproducerea pe suporturi a înregistrărilorFabricarea produselor de cocserie și a produselor rafinate din petrolFabricarea substanțelor și a produselor chimiceFabricarea produselor farmaceutice de bază și a preparatelor farmaceuticeFabricarea produselor din cauciuc și mase plasticeFabricarea altor produse din minerale nemetaliceProducția de metale de bazăFabricarea produselor metalice, exclusiv mașini, utilaje și instalațiiFabricarea calculatoarelor, a produselor electronice și opticeFabricarea echipamentelor electriceFabricarea de mașini și echipamente n.c.a.Fabricarea autovehiculelor, remorcilor și semiremorcilorFabricarea altor mijloace de transportFabricarea mobileiAlte activități de fabricațieRepararea și instalarea mașinilor și echipamentelor