NACE 28

Fabricarea de mașini și echipamente n.c.a.: societăți active pe localitate

Fabricarea de mașini și echipamente n.c.a.: societăți active în număr de 8.798, adică 0,3% din totalul național. Primul loc: București.

Clasament după numărul de societăți active

Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.

#LocalitateSocietăți activePondere
1București1.9890,3%
2Cluj-Napoca4410,4%
3Brașov3090,4%
4Timișoara2450,3%
5Iași2180,3%
6Constanța1490,2%
7Oradea1390,3%
8Sibiu1280,3%
9Craiova1250,3%
10Ploiești1210,4%
11Târgu Mureș1050,4%
12Pitești1020,3%
13Arad1020,3%
14Baia Mare950,4%
15Galați880,3%
16Bacău730,3%
17Buzău640,4%
18Satu Mare630,4%
19Voluntari570,2%
20Bistrița560,3%
21Otopeni540,4%
22Târgu Jiu480,3%
23Suceava460,3%
24Florești430,2%
25Râmnicu Vâlcea420,3%
26Chiajna420,2%
27Alba Iulia410,3%
28Brăila410,2%
29Săcele390,6%
30Popești-Leordeni380,2%
31Miroslava380,4%
32Bragadiru370,2%
33Odorheiu Secuiesc370,6%
34Dumbrăvița350,3%
35Târgoviște350,2%
36Piatra Neamț340,2%
37Codlea330,8%
38Zalău320,3%
39Botoșani310,3%
40Dej310,5%
41Slatina300,3%
42Măgurele300,5%
43Sfântu Gheorghe300,4%
44Giroc280,3%
45Tulcea280,3%
46Buftea270,4%
47Focșani270,2%
48Apahida270,5%
49Miercurea Ciuc270,4%
50Deva260,2%

Clasament după ponderea activității în totalul societăților (zone medii și mari)

#LocalitateSocietăți activePondere
1Galații Bistriței31,9%
2Buchin41,7%
3Potcoava121,6%
4Ciugud151,6%
5Daia41,5%
6Hida41,5%
7Nucet41,4%
8Mărtiniș31,4%
9Bodoc31,4%
10Sarasău31,3%
11Dudeștii Vechi41,2%
12Leliceni41,2%
13Cugir221,2%
14Țițești41,1%
15Păuleni-Ciuc31,1%
16Tureni51,1%
17Lunca Corbului31,1%
18Berceni71,1%
19Topolovățu Mare41,1%
20Brazi131,0%
21Ghimbav251,0%
22Albești61,0%
23Ghercești61,0%
24I.L. Caragiale40,9%
25Crăciunești40,9%
26Poarta Albă50,9%
27Pericei40,9%
28Oarja30,9%
29Șura Mică70,9%
30Tritenii de Jos30,9%

Alte activități din secțiunea „Industria prelucrătoare”