Fântânele (Constanța): populație și statistici
Fântânele are o populație de 1.567 (2026), pe o suprafață de 56,8 km², cu o densitate a populației de 27,6 loc./km². Se află pe locul 2.673 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −4,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.567
- 56,8 km²
- 28 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Constanța după populație: Fântânele ocupă locul 61 (număr de localități: 70).
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 0,0% în Fântânele, față de o medie de 1,3% în județul Constanța și 2,0% la nivel național.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: 11,10 km în Fântânele, față de o medie de 2,97 km în județul Constanța și 3,05 km la nivel național.
Fântânele: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 13).
Fântânele în cifre
Unde se află Fântânele?
localități vecine
- Beidaud7,9 km · 1.560
- Cogealac9,0 km · 5.076
- Mihai Viteazu12 km · 3.738
- Istria13 km · 2.391
- Baia13 km · 4.387
- Grădina14 km · 1.032
- Săcele16 km · 2.393
- Stejaru19 km · 1.386
Toate localitățile din județul Constanța
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Fântânele în timp
Populația localității Fântânele a fost de 1.632 în 2016 și de 1.567 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.611 |
| 2022 | 1.586 |
| 2023 | 1.597 |
| 2024 | 1.576 |
| 2025 | 1.567 |
| 2026 | 1.567 |
Știați că?
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 93% din localități.
- „Locuințe existente”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.957.
- Densitatea populației sale este de 3,3 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Beidaud, la 7,9 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Cogealac (populație: 5.076), la 9,0 km distanță.
Toți indicatorii pentru Fântânele
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Fântânele | Constanța | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,6 ‰ | 19,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.450 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,4 ‰ | 20,3 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.557 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,6 ‰ | 6,6 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 547 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 13,4 ‰ | 10,7 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.460 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Fântânele | Constanța | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 11,49 km | 4,56 km | 7,67 km | pe locul 691 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,91 ‰ | 2,01 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.014 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 663 | 341.463 | 10.177.161 | pe locul 2.973 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 423,1 ‰ | 459,8 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.381 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 66,9 m² | 50,3 m² | 50,3 m² | pe locul 257 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,64 ‰ | 5,57 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.421 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Fântânele | Constanța | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 19,8 ‰ | 66,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.441 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,64 ‰ | 4,12 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.825 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Fântânele | Constanța | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 78 ‰ | 259 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.421 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,0% | 1,3% | 2,3% | pe locul 3.112 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Fântânele | Constanța | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 45,3 m³ | 54,9 m³ | 27,2 m³ | pe locul 511 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 11,10 km | 2,97 km | 4,05 km | pe locul 125 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Fântânele | Constanța | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,64 ‰ | 1,47 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 679 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Fântânele | Constanța | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 112 ‰ | 179 ‰ | 91 ‰ | pe locul 888 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 6,4 la 10 000 loc. | 2,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 501 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Fântânele
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor15 · 25,4%
- Industria prelucrătoare9 · 15,3%
- Transport și depozitare9 · 15,3%
- Construcții6 · 10,2%
- Agricultură, silvicultură și pescuit5 · 8,5%
- Hoteluri și restaurante5 · 8,5%
- Activități administrative și servicii de suport3 · 5,1%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor13 · 22,0%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte7 · 11,9%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor6 · 10,2%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi6 · 10,2%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe5 · 8,5%
- Construcții de clădiri5 · 8,5%
- Lucrări de geniu civil5 · 8,5%
- Lucrări speciale de construcții5 · 8,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație5 · 8,5%
- Fabricarea altor produse din minerale nemetalice3 · 5,1%
Întrebări frecvente
Care este populația din Fântânele?
Populația localității Fântânele este de 1.567 (2026), pe locul 2.673 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Fântânele?
Fântânele are o suprafață de 56,8 km², cu o densitate a populației de 28 loc./km².
Populația din Fântânele crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Fântânele a trecut de la 1.632 la 1.567, adică o variație de −4,0%.
Unde se află Fântânele?
Fântânele se află în județul Constanța. Latitudine 44,615, longitudine 28,576.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Fântânele?
În Fântânele, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 0,0% (2026), pe locul 3.112 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Fântânele?
În Fântânele, „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori” se situează la 11,10 km (2025), pe locul 125 dintre localități (1.695 în total); mediana națională este 4,05 km.
Care localități se învecinează cu Fântânele?
Cele mai apropiate de Fântânele sunt: Beidaud (7,9 km), Cogealac (9,0 km), Mihai Viteazu (12 km), Istria (13 km), Baia (13 km).