Estelnic: populație și statistici
Estelnic are o populație de 1.105 (2026), pe o suprafață de 87,7 km², cu o densitate a populației de 12,6 loc./km². Se află pe locul 2.988 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −4,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.105
- 87,7 km²
- 13 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Covasna după populație: Estelnic ocupă locul 42 (număr de localități: 45).
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 7,2 ‰ în Estelnic, față de o medie de 11,8 ‰ în județul Covasna și 20,1 ‰ la nivel național.
Estelnic: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 11).
Estelnic în cifre
Unde se află Estelnic?
Populația din Estelnic în timp
Populația localității Estelnic a fost de 1.155 în 2016 și de 1.105 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.130 |
| 2022 | 1.116 |
| 2023 | 1.109 |
| 2024 | 1.116 |
| 2025 | 1.098 |
| 2026 | 1.105 |
Știați că?
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Locuințe existente”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 12.282.
- Densitatea populației sale este de 7,2 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Poian (populație: 1.673), la 5,6 km distanță.
Toți indicatorii pentru Estelnic
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Estelnic | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,8 ‰ | 10,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.508 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 7,2 ‰ | 11,8 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 3.131 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,3 ‰ | 7,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.881 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 5,4 ‰ | 11,0 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 3.129 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Estelnic | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,90 ‰ | 1,25 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.740 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 468 | 96.240 | 10.177.161 | pe locul 3.138 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 423,5 ‰ | 438,5 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.376 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 50,7 m² | 49,7 m² | 50,3 m² | pe locul 1.522 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,90 ‰ | 0,99 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.227 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Estelnic | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 15,4 ‰ | 31,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.782 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,90 ‰ | 1,34 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.632 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Estelnic | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 52 ‰ | 242 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.151 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,1% | 3,9% | 2,3% | pe locul 1.670 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Estelnic | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,2 înnoptări | 3,2 | 0,4 | pe locul 741 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 35 ‰ | 835 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.017 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 7,2 ‰ | 29,7 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 909 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Estelnic | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 12,40 km | 4,46 km | 4,05 km | pe locul 90 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Estelnic | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,90 ‰ | 0,74 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 312 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Estelnic | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 115 ‰ | 147 ‰ | 91 ‰ | pe locul 819 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 9,0 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 175 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Estelnic
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor14 · 26,9%
- Transport și depozitare6 · 11,5%
- Agricultură, silvicultură și pescuit5 · 9,6%
- Industria prelucrătoare5 · 9,6%
- Activități profesionale, științifice și tehnice4 · 7,7%
- Hoteluri și restaurante3 · 5,8%
- Informații și comunicații3 · 5,8%
- Activități administrative și servicii de suport3 · 5,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor11 · 21,2%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor8 · 15,4%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe4 · 7,7%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)4 · 7,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte4 · 7,7%
- Activități de programare informatică, consultanță și alte activități conexe3 · 5,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Estelnic?
Populația localității Estelnic este de 1.105 (2026), pe locul 2.988 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Estelnic?
Estelnic are o suprafață de 87,7 km², cu o densitate a populației de 13 loc./km².
Populația din Estelnic crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Estelnic a trecut de la 1.155 la 1.105, adică o variație de −4,3%.
Unde se află Estelnic?
Estelnic se află în județul Covasna. Latitudine 46,143, longitudine 26,201.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Estelnic?
În Estelnic, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 7,2 ‰ (2025), pe locul 3.131 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Locuințe existente: care este valoarea pentru Estelnic?
În Estelnic, „Locuințe existente” se situează la 468 (2025), pe locul 3.138 dintre localități (3.181 în total); mediana națională este 1.464.
Care localități se învecinează cu Estelnic?
Cele mai apropiate de Estelnic sunt: Poian (5,6 km), Lemnia (6,4 km), Mereni (8,0 km), Sânzieni (9,6 km), Plăieșii de Jos (11 km).