Mereni (Covasna): populație și statistici
Mereni are o populație de 1.200 (2026), pe o suprafață de 51,4 km², cu o densitate a populației de 23,4 loc./km². Se află pe locul 2.943 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −9,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.200
- 51,4 km²
- 23 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Covasna după populație: Mereni ocupă locul 40 (număr de localități: 45).
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 6,7 ‰ în Mereni, față de o medie de 11,8 ‰ în județul Covasna și 20,1 ‰ la nivel național.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: 8,3 în Mereni, față de o medie de 3,6 la 10 000 loc. în județul Covasna și 3,1 la 10 000 loc. la nivel național.
Mereni: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 12).
Mereni în cifre
Unde se află Mereni?
Populația din Mereni în timp
Populația localității Mereni a fost de 1.318 în 2016 și de 1.200 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.266 |
| 2022 | 1.259 |
| 2023 | 1.251 |
| 2024 | 1.233 |
| 2025 | 1.208 |
| 2026 | 1.200 |
Știați că?
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 93% din localități.
- „Locuințe existente”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.192.
- Densitatea populației sale este de 3,9 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Brețcu (populație: 3.311), la 5,9 km distanță.
Toți indicatorii pentru Mereni
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Mereni | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,8 ‰ | 10,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.688 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 6,7 ‰ | 11,8 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 3.143 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,0 ‰ | 7,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.504 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 16,7 ‰ | 11,0 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 722 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Mereni | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 17,08 km | 5,18 km | 7,67 km | pe locul 257 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 668 | 96.240 | 10.177.161 | pe locul 2.966 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 556,7 ‰ | 438,5 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 871 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 54,0 m² | 49,7 m² | 50,3 m² | pe locul 1.146 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Mereni | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 20,8 ‰ | 31,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.353 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,83 ‰ | 1,34 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.693 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Mereni | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 49 ‰ | 242 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.251 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,8% | 3,9% | 2,3% | pe locul 1.853 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Mereni | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,8 înnoptări | 3,2 | 0,4 | pe locul 391 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 33 ‰ | 835 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.027 din 1.250 |
Mediu
| Indicator | Mereni | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 35,8 m³ | 33,4 m³ | 27,2 m³ | pe locul 852 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 9,17 km | 4,46 km | 4,05 km | pe locul 221 din 1.695 |
Educație
| Indicator | Mereni | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 87 ‰ | 147 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.750 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 8,3 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 223 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Mereni
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor15 · 22,1%
- Agricultură, silvicultură și pescuit10 · 14,7%
- Transport și depozitare7 · 10,3%
- Informații și comunicații7 · 10,3%
- Activități profesionale, științifice și tehnice5 · 7,4%
- Activități administrative și servicii de suport5 · 7,4%
- Construcții4 · 5,9%
- Industria prelucrătoare3 · 4,4%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor12 · 17,6%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor9 · 13,2%
- Silvicultură și exploatare forestieră8 · 11,8%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe6 · 8,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte6 · 8,8%
- Activități de programare informatică, consultanță și alte activități conexe5 · 7,4%
- Lucrări speciale de construcții4 · 5,9%
- Activități de servicii informatice4 · 5,9%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi3 · 4,4%
- Activități de editare3 · 4,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Mereni?
Populația localității Mereni este de 1.200 (2026), pe locul 2.943 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Mereni?
Mereni are o suprafață de 51,4 km², cu o densitate a populației de 23 loc./km².
Populația din Mereni crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Mereni a trecut de la 1.318 la 1.200, adică o variație de −9,0%.
Unde se află Mereni?
Mereni se află în județul Covasna. Latitudine 46,074, longitudine 26,231.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Mereni?
În Mereni, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 6,7 ‰ (2025), pe locul 3.143 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: care este valoarea pentru Mereni?
În Mereni, „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori” se situează la 8,3 la 10 000 loc. (2025), pe locul 223 dintre localități (3.122 în total); mediana națională este 3,6 la 10 000 loc.
Care localități se învecinează cu Mereni?
Cele mai apropiate de Mereni sunt: Brețcu (5,9 km), Lemnia (6,7 km), Poian (7,8 km), Estelnic (8,0 km), Sânzieni (9,4 km).