Hidișelu de Sus: populație și statistici
Hidișelu de Sus are o populație de 3.221 (2026), pe o suprafață de 90,8 km², cu o densitate a populației de 35,5 loc./km². Se află pe locul 1.437 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +3,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.221
- 90,8 km²
- 36 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bihor după populație: Hidișelu de Sus ocupă locul 43 (număr de localități: 101).
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 82,0 ‰ în Hidișelu de Sus, față de o medie de 69,8 ‰ în județul Bihor și 60,3 ‰ la nivel național.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: 0,93 ‰ în Hidișelu de Sus, față de o medie de 0,72 ‰ în județul Bihor și 0,60 ‰ la nivel național.
Hidișelu de Sus: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 92).
Hidișelu de Sus în cifre
Unde se află Hidișelu de Sus?
Populația din Hidișelu de Sus în timp
Populația localității Hidișelu de Sus a fost de 3.113 în 2016 și de 3.221 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.185 |
| 2022 | 3.175 |
| 2023 | 3.165 |
| 2024 | 3.174 |
| 2025 | 3.204 |
| 2026 | 3.221 |
Știați că?
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- „Medici de familie la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 12.716.
- Densitatea populației sale este de 2,6 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Lăzăreni, la 8,1 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Sânmartin (populație: 14.732), la 8,1 km distanță.
Toți indicatorii pentru Hidișelu de Sus
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Hidișelu de Sus | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 26,4 ‰ | 17,5 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 357 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,8 ‰ | 16,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.682 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,9 ‰ | 8,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 496 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 15,2 ‰ | 11,1 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.013 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Hidișelu de Sus | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,30 km | 6,40 km | 7,67 km | pe locul 1.685 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 4,04 ‰ | 2,94 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 360 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.797 | 303.393 | 10.177.161 | pe locul 1.146 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 557,9 ‰ | 499,0 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 860 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 51,9 m² | 50,2 m² | 50,3 m² | pe locul 1.386 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,86 ‰ | 3,89 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 693 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Hidișelu de Sus | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 82,0 ‰ | 69,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 118 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 5,59 ‰ | 4,52 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 199 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Hidișelu de Sus | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 150 ‰ | 282 ‰ | 71 ‰ | pe locul 589 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,7% | 1,4% | 2,3% | pe locul 2.728 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Hidișelu de Sus | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 1,5 înnoptări | 3,2 | 0,4 | pe locul 262 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 734 ‰ | 1.269 ‰ | 200 ‰ | pe locul 279 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 55,9 ‰ | 38,4 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 203 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Hidișelu de Sus | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 36,6 m³ | 41,6 m³ | 27,2 m³ | pe locul 816 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Hidișelu de Sus | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,93 ‰ | 4,34 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 563 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,93 ‰ | 0,72 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 188 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,31 ‰ | 1,14 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.665 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Hidișelu de Sus | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 83 ‰ | 183 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.917 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 6,2 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 538 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Hidișelu de Sus
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor139 · 24,3%
- Transport și depozitare69 · 12,0%
- Construcții62 · 10,8%
- Activități administrative și servicii de suport58 · 10,1%
- Agricultură, silvicultură și pescuit40 · 7,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice39 · 6,8%
- Hoteluri și restaurante36 · 6,3%
- Industria prelucrătoare34 · 5,9%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor92 · 16,1%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor78 · 13,6%
- Lucrări speciale de construcții60 · 10,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte59 · 10,3%
- Construcții de clădiri44 · 7,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi36 · 6,3%
- Activități de închiriere și leasing33 · 5,8%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe32 · 5,6%
- Restaurante și alte activități de alimentație29 · 5,1%
- Tranzacții imobiliare21 · 3,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Hidișelu de Sus?
Populația localității Hidișelu de Sus este de 3.221 (2026), pe locul 1.437 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Hidișelu de Sus?
Hidișelu de Sus are o suprafață de 90,8 km², cu o densitate a populației de 36 loc./km².
Populația din Hidișelu de Sus crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Hidișelu de Sus a trecut de la 3.113 la 3.221, adică o variație de +3,5%.
Unde se află Hidișelu de Sus?
Hidișelu de Sus se află în județul Bihor. Latitudine 46,915, longitudine 22,013.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Hidișelu de Sus?
În Hidișelu de Sus, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 82,0 ‰ (2026), pe locul 118 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Hidișelu de Sus?
În Hidișelu de Sus, „Medici de familie la 1 000 de locuitori” se situează la 0,93 ‰ (2024), pe locul 188 dintre localități (2.807 în total); mediana națională este 0,46 ‰.
Care localități se învecinează cu Hidișelu de Sus?
Cele mai apropiate de Hidișelu de Sus sunt: Lăzăreni (8,1 km), Sânmartin (8,1 km), Drăgești (9,8 km), Husasău de Tinca (10 km), Copăcel (12 km).