Husasău de Tinca: populație și statistici
Husasău de Tinca are o populație de 2.566 (2026), pe o suprafață de 119,5 km², cu o densitate a populației de 21,5 loc./km². Se află pe locul 1.869 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +9,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.566
- 119,5 km²
- 22 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bihor după populație: Husasău de Tinca ocupă locul 65 (număr de localități: 101).
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 0,39 ‰ în Husasău de Tinca, față de o medie de 2,94 ‰ în județul Bihor și 1,87 ‰ la nivel național.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: 11,3 ‰ în Husasău de Tinca, față de o medie de 8,1 ‰ în județul Bihor și 6,7 ‰ la nivel național.
Husasău de Tinca: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 38).
Husasău de Tinca în cifre
Unde se află Husasău de Tinca?
localități vecine
- Lăzăreni8,7 km · 3.581
- Tinca9,0 km · 8.014
- Hidișelu de Sus10 km · 3.221
- Gepiu14 km · 2.184
- Tulca14 km · 2.711
- Holod16 km · 3.293
- Drăgești16 km · 2.851
- Mădăras16 km · 2.850
Toate localitățile din județul Bihor
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Husasău de Tinca în timp
Populația localității Husasău de Tinca a fost de 2.334 în 2016 și de 2.566 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.408 |
| 2022 | 2.420 |
| 2023 | 2.480 |
| 2024 | 2.505 |
| 2025 | 2.568 |
| 2026 | 2.566 |
Știați că?
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 16.731.
- Densitatea populației sale este de 4,2 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Lăzăreni, la 8,7 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Tinca (populație: 8.014), la 9,0 km distanță.
Toți indicatorii pentru Husasău de Tinca
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Husasău de Tinca | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 23,8 ‰ | 17,5 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 503 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,5 ‰ | 16,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.009 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 11,3 ‰ | 8,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 241 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 17,5 ‰ | 11,1 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 604 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Husasău de Tinca | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 12,08 km | 6,40 km | 7,67 km | pe locul 624 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,39 ‰ | 2,94 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.256 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.727 | 303.393 | 10.177.161 | pe locul 1.226 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 673,0 ‰ | 499,0 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 334 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 41,9 m² | 50,2 m² | 50,3 m² | pe locul 2.561 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,39 ‰ | 3,89 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.677 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Husasău de Tinca | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 40,9 ‰ | 69,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 817 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,73 ‰ | 4,52 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.084 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Husasău de Tinca | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 82 ‰ | 282 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.322 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,4% | 1,4% | 2,3% | pe locul 2.140 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Husasău de Tinca | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 31,2 m³ | 41,6 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.079 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 3,16 km | 4,53 km | 4,05 km | pe locul 1.050 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Husasău de Tinca | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,78 ‰ | 4,34 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 740 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,78 ‰ | 0,72 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 331 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,39 ‰ | 1,14 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.367 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Husasău de Tinca | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 120 ‰ | 183 ‰ | 91 ‰ | pe locul 704 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,9 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.351 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Husasău de Tinca
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor54 · 21,1%
- Transport și depozitare28 · 10,9%
- Activități administrative și servicii de suport28 · 10,9%
- Construcții26 · 10,2%
- Industria prelucrătoare23 · 9,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice21 · 8,2%
- Agricultură, silvicultură și pescuit20 · 7,8%
- Hoteluri și restaurante17 · 6,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor38 · 14,8%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor28 · 10,9%
- Lucrări speciale de construcții24 · 9,4%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe20 · 7,8%
- Construcții de clădiri16 · 6,2%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi16 · 6,2%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi15 · 5,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte13 · 5,1%
- Restaurante și alte activități de alimentație12 · 4,7%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră11 · 4,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Husasău de Tinca?
Populația localității Husasău de Tinca este de 2.566 (2026), pe locul 1.869 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Husasău de Tinca?
Husasău de Tinca are o suprafață de 119,5 km², cu o densitate a populației de 22 loc./km².
Populația din Husasău de Tinca crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Husasău de Tinca a trecut de la 2.334 la 2.566, adică o variație de +9,9%.
Unde se află Husasău de Tinca?
Husasău de Tinca se află în județul Bihor. Latitudine 46,839, longitudine 21,936.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Husasău de Tinca?
În Husasău de Tinca, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 0,39 ‰ (2025), pe locul 2.256 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Husasău de Tinca?
În Husasău de Tinca, „Născuți vii la 1 000 de locuitori” se situează la 11,3 ‰ (2025), pe locul 241 dintre localități (3.157 în total); mediana națională este 6,9 ‰.
Care localități se învecinează cu Husasău de Tinca?
Cele mai apropiate de Husasău de Tinca sunt: Lăzăreni (8,7 km), Tinca (9,0 km), Hidișelu de Sus (10 km), Gepiu (14 km), Tulca (14 km).