Lugașu de Jos: populație și statistici
Lugașu de Jos are o populație de 3.807 (2026), pe o suprafață de 57,0 km², cu o densitate a populației de 66,8 loc./km². Se află pe locul 1.153 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +4,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.807
- 57,0 km²
- 67 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bihor după populație: Lugașu de Jos ocupă locul 34 (număr de localități: 101).
Născuți vii la 1 000 de locuitori: 12,1 ‰ în Lugașu de Jos, față de o medie de 8,1 ‰ în județul Bihor și 6,7 ‰ la nivel național.
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori: 2,1 ‰ în Lugașu de Jos, față de o medie de 38,4 ‰ în județul Bihor și 29,5 ‰ la nivel național.
Lugașu de Jos: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 85).
Lugașu de Jos în cifre
Unde se află Lugașu de Jos?
localități vecine
- Aleșd5,5 km · 10.930
- Aștileu6,7 km · 3.455
- Țețchea6,7 km · 3.275
- Brusturi8,0 km · 3.290
- Tileagd8,5 km · 6.775
- Măgești13 km · 2.583
- Vârciorog13 km · 1.811
- Aușeu13 km · 2.780
Toate localitățile din județul Bihor
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Lugașu de Jos în timp
Populația localității Lugașu de Jos a fost de 3.652 în 2016 și de 3.807 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.689 |
| 2022 | 3.714 |
| 2023 | 3.713 |
| 2024 | 3.702 |
| 2025 | 3.785 |
| 2026 | 3.807 |
Știați că?
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.983.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Aleșd (populație: 10.930), la 5,5 km distanță.
Toți indicatorii pentru Lugașu de Jos
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Lugașu de Jos | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,6 ‰ | 17,5 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.264 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,8 ‰ | 16,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.936 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 12,1 ‰ | 8,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 172 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,2 ‰ | 11,1 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.734 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Lugașu de Jos | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,02 km | 6,40 km | 7,67 km | pe locul 1.762 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,79 ‰ | 2,94 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.851 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.688 | 303.393 | 10.177.161 | pe locul 549 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 706,1 ‰ | 499,0 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 254 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 52,2 m² | 50,2 m² | 50,3 m² | pe locul 1.350 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Lugașu de Jos | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 48,9 ‰ | 69,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 525 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,99 ‰ | 4,52 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 278 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Lugașu de Jos | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 137 ‰ | 282 ‰ | 71 ‰ | pe locul 668 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 5,9% | 1,4% | 2,3% | pe locul 554 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Lugașu de Jos | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 2,1 ‰ | 38,4 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.287 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Lugașu de Jos | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 20,5 m³ | 41,6 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.770 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 10,24 km | 4,53 km | 4,05 km | pe locul 154 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Lugașu de Jos | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,53 ‰ | 4,34 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.373 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,53 ‰ | 0,72 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.016 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,26 ‰ | 1,14 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.830 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Lugașu de Jos | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 135 ‰ | 183 ‰ | 91 ‰ | pe locul 485 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,6 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.202 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Lugașu de Jos
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor112 · 20,7%
- Construcții62 · 11,5%
- Transport și depozitare55 · 10,2%
- Industria prelucrătoare45 · 8,3%
- Activități profesionale, științifice și tehnice44 · 8,1%
- Activități administrative și servicii de suport42 · 7,8%
- Agricultură, silvicultură și pescuit31 · 5,7%
- Hoteluri și restaurante31 · 5,7%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor85 · 15,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor66 · 12,2%
- Lucrări speciale de construcții59 · 10,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte52 · 9,6%
- Construcții de clădiri46 · 8,5%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi29 · 5,4%
- Lucrări de geniu civil27 · 5,0%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi27 · 5,0%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe25 · 4,6%
- Publicitate și activități de studiere a pieței24 · 4,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Lugașu de Jos?
Populația localității Lugașu de Jos este de 3.807 (2026), pe locul 1.153 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Lugașu de Jos?
Lugașu de Jos are o suprafață de 57,0 km², cu o densitate a populației de 67 loc./km².
Populația din Lugașu de Jos crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Lugașu de Jos a trecut de la 3.652 la 3.807, adică o variație de +4,2%.
Unde se află Lugașu de Jos?
Lugașu de Jos se află în județul Bihor. Latitudine 47,076, longitudine 22,330.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Lugașu de Jos?
În Lugașu de Jos, „Născuți vii la 1 000 de locuitori” se situează la 12,1 ‰ (2025), pe locul 172 dintre localități (3.157 în total); mediana națională este 6,9 ‰.
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Lugașu de Jos?
În Lugașu de Jos, „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori” se situează la 2,1 ‰ (2025), pe locul 1.287 dintre localități (1.362 în total); mediana națională este 11,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Lugașu de Jos?
Cele mai apropiate de Lugașu de Jos sunt: Aleșd (5,5 km), Aștileu (6,7 km), Țețchea (6,7 km), Brusturi (8,0 km), Tileagd (8,5 km).