NACE 69
Activități juridice și de contabilitate: societăți active pe localitate
Activități juridice și de contabilitate: societăți active în număr de 14.765, adică 0,4% din totalul național. Primul loc: București.
Clasament după numărul de societăți active
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | București | 4.209 | 0,6% |
| 2 | Cluj-Napoca | 593 | 0,5% |
| 3 | Constanța | 514 | 0,8% |
| 4 | Timișoara | 461 | 0,6% |
| 5 | Brașov | 414 | 0,5% |
| 6 | Iași | 400 | 0,5% |
| 7 | Oradea | 313 | 0,6% |
| 8 | Arad | 288 | 0,8% |
| 9 | Sibiu | 267 | 0,7% |
| 10 | Craiova | 229 | 0,5% |
| 11 | Târgu Mureș | 218 | 0,8% |
| 12 | Galați | 195 | 0,6% |
| 13 | Pitești | 191 | 0,6% |
| 14 | Ploiești | 184 | 0,5% |
| 15 | Bacău | 147 | 0,6% |
| 16 | Baia Mare | 140 | 0,6% |
| 17 | Alba Iulia | 129 | 0,8% |
| 18 | Buzău | 123 | 0,7% |
| 19 | Satu Mare | 117 | 0,7% |
| 20 | Piatra Neamț | 107 | 0,7% |
| 21 | Suceava | 107 | 0,6% |
| 22 | Bistrița | 107 | 0,7% |
| 23 | Târgu Jiu | 104 | 0,6% |
| 24 | Slatina | 103 | 1,0% |
| 25 | Deva | 95 | 0,8% |
| 26 | Râmnicu Vâlcea | 87 | 0,5% |
| 27 | Florești | 84 | 0,4% |
| 28 | Voluntari | 79 | 0,2% |
| 29 | Târgoviște | 79 | 0,6% |
| 30 | Tulcea | 76 | 0,7% |
| 31 | Brăila | 76 | 0,4% |
| 32 | Focșani | 72 | 0,6% |
| 33 | Sfântu Gheorghe | 71 | 0,9% |
| 34 | Bragadiru | 70 | 0,4% |
| 35 | Popești-Leordeni | 67 | 0,3% |
| 36 | Slobozia | 67 | 1,1% |
| 37 | Alexandria | 66 | 1,1% |
| 38 | Chiajna | 65 | 0,4% |
| 39 | Odorheiu Secuiesc | 64 | 1,0% |
| 40 | Dumbrăvița | 61 | 0,6% |
| 41 | Zalău | 59 | 0,6% |
| 42 | Miercurea Ciuc | 57 | 0,8% |
| 43 | Drobeta-Turnu Severin | 55 | 0,5% |
| 44 | Botoșani | 54 | 0,6% |
| 45 | Călărași | 54 | 0,7% |
| 46 | Pantelimon | 49 | 0,5% |
| 47 | Reșița | 44 | 0,5% |
| 48 | Vaslui | 42 | 0,5% |
| 49 | Roman | 41 | 0,8% |
| 50 | Dobroești | 39 | 0,4% |
Clasament după ponderea activității în totalul societăților (zone medii și mari)
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | Comănești | 4 | 2,8% |
| 2 | Mânzălești | 3 | 2,3% |
| 3 | Șotânga | 6 | 1,8% |
| 4 | Bughea de Jos | 3 | 1,5% |
| 5 | Reci | 3 | 1,5% |
| 6 | Mirșid | 3 | 1,3% |
| 7 | Șofronea | 7 | 1,3% |
| 8 | Ciulnița | 3 | 1,2% |
| 9 | Buteni | 4 | 1,2% |
| 10 | Ozun | 4 | 1,2% |
| 11 | Copăcel | 3 | 1,2% |
| 12 | Alexandria | 66 | 1,1% |
| 13 | Stoenești | 4 | 1,1% |
| 14 | Slobozia | 67 | 1,1% |
| 15 | Odorheiu Secuiesc | 64 | 1,0% |
| 16 | Iratoșu | 3 | 1,0% |
| 17 | Viile Satu Mare | 5 | 1,0% |
| 18 | 23 August | 6 | 1,0% |
| 19 | Tulgheș | 3 | 1,0% |
| 20 | Țăndărei | 7 | 1,0% |
| 21 | Săbăreni | 6 | 1,0% |
| 22 | Slatina | 103 | 1,0% |
| 23 | Bicaz | 7 | 1,0% |
| 24 | Manasia | 4 | 0,9% |
| 25 | Agapia | 3 | 0,9% |
| 26 | Meseșenii de Jos | 4 | 0,9% |
| 27 | Sfântu Gheorghe | 71 | 0,9% |
| 28 | Chișineu-Criș | 9 | 0,9% |
| 29 | Șimleu Silvaniei | 21 | 0,9% |
| 30 | Eșelnița | 3 | 0,9% |