NACE 08
Alte activități extractive: societăți active pe localitate
Alte activități extractive: societăți active în număr de 8.942, adică 0,3% din totalul național. Primul loc: București.
Clasament după numărul de societăți active
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | București | 1.244 | 0,2% |
| 2 | Cluj-Napoca | 370 | 0,3% |
| 3 | Timișoara | 160 | 0,2% |
| 4 | Oradea | 159 | 0,3% |
| 5 | Brașov | 145 | 0,2% |
| 6 | Constanța | 125 | 0,2% |
| 7 | Iași | 108 | 0,1% |
| 8 | Baia Mare | 86 | 0,4% |
| 9 | Craiova | 83 | 0,2% |
| 10 | Pitești | 81 | 0,3% |
| 11 | Galați | 81 | 0,2% |
| 12 | Ploiești | 80 | 0,2% |
| 13 | Bistrița | 75 | 0,5% |
| 14 | Târgu Jiu | 69 | 0,4% |
| 15 | Sibiu | 64 | 0,2% |
| 16 | Voluntari | 64 | 0,2% |
| 17 | Târgu Mureș | 59 | 0,2% |
| 18 | Alba Iulia | 56 | 0,3% |
| 19 | Turda | 55 | 0,7% |
| 20 | Arad | 54 | 0,2% |
| 21 | Florești | 52 | 0,3% |
| 22 | Râmnicu Vâlcea | 50 | 0,3% |
| 23 | Deva | 49 | 0,4% |
| 24 | Bacău | 48 | 0,2% |
| 25 | Popești-Leordeni | 46 | 0,2% |
| 26 | Drobeta-Turnu Severin | 43 | 0,4% |
| 27 | Satu Mare | 42 | 0,2% |
| 28 | Slatina | 38 | 0,4% |
| 29 | Bragadiru | 38 | 0,2% |
| 30 | Dej | 37 | 0,6% |
| 31 | Chiajna | 35 | 0,2% |
| 32 | Câmpina | 32 | 0,5% |
| 33 | Zalău | 32 | 0,3% |
| 34 | Buzău | 32 | 0,2% |
| 35 | Otopeni | 31 | 0,2% |
| 36 | Borșa | 30 | 0,7% |
| 37 | Făgăraș | 30 | 0,6% |
| 38 | Lugoj | 29 | 0,5% |
| 39 | Suceava | 28 | 0,2% |
| 40 | Piatra Neamț | 27 | 0,2% |
| 41 | Tulcea | 27 | 0,3% |
| 42 | Dumbrăvița | 26 | 0,3% |
| 43 | Câmpia Turzii | 26 | 0,8% |
| 44 | Târgoviște | 26 | 0,2% |
| 45 | Beclean | 25 | 1,4% |
| 46 | Negrești-Oaș | 24 | 0,9% |
| 47 | Focșani | 24 | 0,2% |
| 48 | Sânmartin | 24 | 0,6% |
| 49 | Sângeorz-Băi | 24 | 1,8% |
| 50 | Giurgiu | 23 | 0,3% |
Clasament după ponderea activității în totalul societăților (zone medii și mari)
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | Spermezeu | 10 | 5,1% |
| 2 | Negrilești | 8 | 3,8% |
| 3 | Chiuza | 8 | 3,6% |
| 4 | Grănicești | 9 | 3,6% |
| 5 | Măgura Ilvei | 4 | 3,2% |
| 6 | Berzasca | 11 | 3,2% |
| 7 | Răbăgani | 5 | 3,0% |
| 8 | Ilva Mare | 6 | 3,0% |
| 9 | Drăgănești de Vede | 3 | 2,8% |
| 10 | Aștileu | 13 | 2,7% |
| 11 | Remeți | 3 | 2,7% |
| 12 | Cața | 4 | 2,7% |
| 13 | Culciu | 8 | 2,5% |
| 14 | Mireșu Mare | 9 | 2,5% |
| 15 | Valea Lungă | 5 | 2,5% |
| 16 | Ponoarele | 4 | 2,5% |
| 17 | Dobrești | 10 | 2,4% |
| 18 | Uriu | 9 | 2,4% |
| 19 | Coroieni | 6 | 2,4% |
| 20 | Șoimi | 3 | 2,4% |
| 21 | Nimigea | 8 | 2,4% |
| 22 | Târșolț | 3 | 2,3% |
| 23 | Sălcioara | 6 | 2,3% |
| 24 | Bocsig | 5 | 2,3% |
| 25 | Tupilați | 4 | 2,3% |
| 26 | Petrova | 4 | 2,2% |
| 27 | Marca | 5 | 2,2% |
| 28 | Voila | 11 | 2,2% |
| 29 | Cizer | 5 | 2,1% |
| 30 | Beclean | 7 | 2,1% |