NACE 64
Intermedieri financiare, cu excepția activităților de asigurări și fonduri de pensii: societăți active pe localitate
Intermedieri financiare, cu excepția activităților de asigurări și fonduri de pensii: societăți active în număr de 16.374, adică 0,5% din totalul național. Primul loc: București.
Clasament după numărul de societăți active
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | București | 6.672 | 0,9% |
| 2 | Cluj-Napoca | 719 | 0,6% |
| 3 | Timișoara | 483 | 0,6% |
| 4 | Iași | 459 | 0,6% |
| 5 | Brașov | 424 | 0,5% |
| 6 | Constanța | 280 | 0,4% |
| 7 | Voluntari | 278 | 0,9% |
| 8 | Oradea | 224 | 0,4% |
| 9 | Craiova | 212 | 0,5% |
| 10 | Sibiu | 211 | 0,6% |
| 11 | Pitești | 207 | 0,7% |
| 12 | Arad | 196 | 0,6% |
| 13 | Ploiești | 152 | 0,4% |
| 14 | Bacău | 149 | 0,6% |
| 15 | Galați | 145 | 0,4% |
| 16 | Baia Mare | 114 | 0,5% |
| 17 | Târgu Mureș | 108 | 0,4% |
| 18 | Râmnicu Vâlcea | 105 | 0,6% |
| 19 | Piatra Neamț | 95 | 0,7% |
| 20 | Târgu Jiu | 91 | 0,6% |
| 21 | Buzău | 89 | 0,5% |
| 22 | Otopeni | 87 | 0,7% |
| 23 | Târgoviște | 87 | 0,6% |
| 24 | Alba Iulia | 83 | 0,5% |
| 25 | Suceava | 82 | 0,5% |
| 26 | Popești-Leordeni | 80 | 0,4% |
| 27 | Brăila | 80 | 0,5% |
| 28 | Drobeta-Turnu Severin | 79 | 0,8% |
| 29 | Satu Mare | 79 | 0,5% |
| 30 | Florești | 78 | 0,4% |
| 31 | Slatina | 75 | 0,7% |
| 32 | Bragadiru | 72 | 0,4% |
| 33 | Deva | 67 | 0,5% |
| 34 | Zalău | 62 | 0,6% |
| 35 | Giurgiu | 60 | 0,8% |
| 36 | Tulcea | 58 | 0,5% |
| 37 | Chiajna | 58 | 0,3% |
| 38 | Bistrița | 57 | 0,4% |
| 39 | Corbeanca | 55 | 0,8% |
| 40 | Slobozia | 46 | 0,7% |
| 41 | Dumbrăvița | 44 | 0,4% |
| 42 | Alexandria | 43 | 0,7% |
| 43 | Dragomirești-Vale | 39 | 1,5% |
| 44 | Sfântu Gheorghe | 39 | 0,5% |
| 45 | Focșani | 38 | 0,3% |
| 46 | Pantelimon | 36 | 0,3% |
| 47 | Petroșani | 35 | 0,8% |
| 48 | Vaslui | 34 | 0,4% |
| 49 | Botoșani | 34 | 0,4% |
| 50 | Călărași | 33 | 0,4% |
Clasament după ponderea activității în totalul societăților (zone medii și mari)
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | Ciprian Porumbescu | 4 | 3,5% |
| 2 | Frâncești | 7 | 2,5% |
| 3 | Pietrari | 3 | 1,8% |
| 4 | Cujmir | 3 | 1,6% |
| 5 | Dragomirești-Vale | 39 | 1,5% |
| 6 | Ariceștii Rahtivani | 17 | 1,4% |
| 7 | Belinț | 5 | 1,4% |
| 8 | Racovița | 4 | 1,4% |
| 9 | Iratoșu | 4 | 1,4% |
| 10 | Buchin | 3 | 1,2% |
| 11 | Târgu Secuiesc | 24 | 1,2% |
| 12 | Pătrăuți | 4 | 1,1% |
| 13 | Aiud | 29 | 1,1% |
| 14 | Lupeni | 17 | 1,0% |
| 15 | Doicești | 3 | 1,0% |
| 16 | Costești | 7 | 0,9% |
| 17 | Nojorid | 20 | 0,9% |
| 18 | Însurăței | 3 | 0,9% |
| 19 | Sărata | 3 | 0,9% |
| 20 | Șotânga | 3 | 0,9% |
| 21 | Ozun | 3 | 0,9% |
| 22 | București | 6.672 | 0,9% |
| 23 | Voluntari | 278 | 0,9% |
| 24 | Gura Vitioarei | 4 | 0,9% |
| 25 | Fundeni | 3 | 0,8% |
| 26 | Topliceni | 4 | 0,8% |
| 27 | Săbăreni | 5 | 0,8% |
| 28 | Stoenești | 3 | 0,8% |
| 29 | Mociu | 3 | 0,8% |
| 30 | Corbeanca | 55 | 0,8% |