NACE 66
Activități auxiliare serviciilor financiare și activităților de asigurări: societăți active pe localitate
Activități auxiliare serviciilor financiare și activităților de asigurări: societăți active în număr de 26.237, adică 0,8% din totalul național. Primul loc: București.
Clasament după numărul de societăți active
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | București | 6.089 | 0,8% |
| 2 | Cluj-Napoca | 1.011 | 0,9% |
| 3 | Brașov | 719 | 0,9% |
| 4 | Timișoara | 681 | 0,8% |
| 5 | Iași | 653 | 0,8% |
| 6 | Constanța | 626 | 1,0% |
| 7 | Oradea | 602 | 1,1% |
| 8 | Craiova | 457 | 1,1% |
| 9 | Pitești | 406 | 1,3% |
| 10 | Ploiești | 376 | 1,1% |
| 11 | Galați | 351 | 1,1% |
| 12 | Sibiu | 350 | 0,9% |
| 13 | Arad | 336 | 1,0% |
| 14 | Bacău | 293 | 1,2% |
| 15 | Voluntari | 239 | 0,7% |
| 16 | Bistrița | 232 | 1,4% |
| 17 | Baia Mare | 231 | 1,0% |
| 18 | Târgu Mureș | 229 | 0,8% |
| 19 | Suceava | 226 | 1,3% |
| 20 | Piatra Neamț | 192 | 1,3% |
| 21 | Florești | 186 | 1,0% |
| 22 | Satu Mare | 180 | 1,0% |
| 23 | Brăila | 178 | 1,0% |
| 24 | Râmnicu Vâlcea | 173 | 1,1% |
| 25 | Târgu Jiu | 164 | 1,0% |
| 26 | Târgoviște | 163 | 1,1% |
| 27 | Buzău | 161 | 0,9% |
| 28 | Popești-Leordeni | 154 | 0,7% |
| 29 | Alba Iulia | 151 | 0,9% |
| 30 | Zalău | 144 | 1,4% |
| 31 | Chiajna | 138 | 0,8% |
| 32 | Bragadiru | 133 | 0,7% |
| 33 | Focșani | 126 | 1,0% |
| 34 | Dumbrăvița | 107 | 1,0% |
| 35 | Tulcea | 106 | 1,0% |
| 36 | Deva | 102 | 0,8% |
| 37 | Slatina | 101 | 0,9% |
| 38 | Giroc | 99 | 1,1% |
| 39 | Botoșani | 98 | 1,0% |
| 40 | Drobeta-Turnu Severin | 94 | 0,9% |
| 41 | Slobozia | 86 | 1,4% |
| 42 | Reșița | 81 | 1,0% |
| 43 | Otopeni | 77 | 0,6% |
| 44 | Călărași | 73 | 1,0% |
| 45 | Miroslava | 71 | 0,8% |
| 46 | Câmpina | 70 | 1,1% |
| 47 | Onești | 69 | 1,2% |
| 48 | Sfântu Gheorghe | 67 | 0,9% |
| 49 | Giurgiu | 66 | 0,9% |
| 50 | Rădăuți | 66 | 1,7% |
Clasament după ponderea activității în totalul societăților (zone medii și mari)
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | Șirineasa | 4 | 4,0% |
| 2 | Glodeni | 3 | 3,7% |
| 3 | Seaca | 3 | 3,3% |
| 4 | Băleni | 3 | 3,2% |
| 5 | Boghiș | 3 | 3,2% |
| 6 | Șotânga | 9 | 2,6% |
| 7 | Caraula | 4 | 2,6% |
| 8 | Grămești | 3 | 2,4% |
| 9 | Hârsești | 3 | 2,4% |
| 10 | Dofteana | 14 | 2,4% |
| 11 | Șieuț | 3 | 2,4% |
| 12 | Bosanci | 27 | 2,3% |
| 13 | Năsăud | 27 | 2,2% |
| 14 | Păușești | 3 | 2,1% |
| 15 | Comănești | 3 | 2,1% |
| 16 | Câmpulung la Tisa | 3 | 2,1% |
| 17 | Reci | 4 | 2,1% |
| 18 | Plopiș | 3 | 2,0% |
| 19 | Țițești | 7 | 2,0% |
| 20 | Brusturi | 6 | 1,9% |
| 21 | Negrilești | 4 | 1,9% |
| 22 | Gura Văii | 3 | 1,9% |
| 23 | Unirea | 3 | 1,9% |
| 24 | Părău | 4 | 1,8% |
| 25 | Istria | 3 | 1,8% |
| 26 | Gălănești | 4 | 1,8% |
| 27 | Săbăreni | 11 | 1,8% |
| 28 | Zănești | 7 | 1,8% |
| 29 | Pietrari | 3 | 1,8% |
| 30 | Tămășeni | 9 | 1,8% |